Analizy Przewozy towarowe

Wzrosty w przewozach pasażerskich i towarowych. UTK podsumował czerwiec na torach

W czerwcu w podróż pociągami wybrało się ponad 21 mln pasażerów – to wzrost, w porównaniu z wynikami sprzed roku – o ponad 45 proc. Na torach przetransportowano również 19,8 mln ton towarów – co daje wzrost, w stosunku do czerwca 2020 r., o 13,5 proc.

Po pandemii sytuacja w przewozach pasażerskich się stabilizuje.W czerwcu koleją podróżowało 21,1 mln osób, co oznaczało wzrost o 45,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Duży wzrost miał miejsce również w przypadku innych danych eksploatacyjnych. Praca przewozowa została zrealizowana na poziomie 1,4 mld pasażerokilometrów (wzrost o 58,4 proc.), a praca eksploatacyjna 14,5 mln pociągokilometrów (wzrost o 23,6 proc.). Pasażerowie podróżowali też w dłuższych relacjach. Średnia odległość przejazdu 1 pasażera wyniosła 66 km i była o 6 km dłuższa niż rok temu.

Pod względem wyników czerwiec wyprzedził maj, który do tej pory był najlepszym miesiącem w 2021 r. W czerwcu podróżowało o 2,2 mln osób więcej niż w maju (wzrost o 11,5 proc.). Wykonano również pracę przewozową większą o ponad 256 mln pasażerokilometrów (22,7 proc.). Niższa o 0,07 mln (-0,5 proc.) pociągokilometrów była praca eksploatacyjna. W tym przypadku może się to wiązać pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych i koniecznością uruchamiania komunikacji zastępczej. Średnia odległość podróży była dłuższa o 6 km.

– Za nami I półrocze 2021 r., na które należy patrzeć z umiarkowanym optymizmem. Okres ten był na pewno stabilniejszy od I półrocza 2020 r., a w ostatnich dwóch miesiącach widoczny jest zdecydowany powrót pasażerów na kolej. Trwający okres wakacyjny i urlopowy powinien ten trend podtrzymać, szczególnie że kolej jest bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu, szczególnie  przy nasilonym ruchu turystycznym na drogach – podkreśla dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.