Aktualności Tabor

Z Chorzowa do Rotterdamu

W czasie minionego weekendu na Dworcu Głównym w Rotterdamie firmy Alstom i The Nederlandse Spoorwegen (NS) zaprezentowały Holendrom pociągi ICNG. Firma Alstom dostarczy NS, narodowemu przewoźnikowi kolejowemu w Holandii 70 pociągów Coradia Stream, które mogą jeździć z prędkością do 200 km/h.

The Nederlandse Spoorwegen (NS) zaprezentowały Holendrom pociągi ICNG

Przewiduje się, że pierwsze pociągi wjadą na tory sieci kolejowej w Holandii przed końcem tego roku. Ponadto, NS zamówiło 20 kolejnych pociągów Coradia Stream INCG, które będą przystosowane do przewozów w Belgii. Pociągi są produkowane w chorzowskiej fabryce Alstomu.

Nowe pociągi dla NS rozpoczynają kolejną erę transportu publicznego Holandii. Wykorzystują one najnowsze innowacyjne rozwiązania i wysoki komfort pociągów z rodziny Alstom Coradia Stream, które odniosły wielki sukces w całej Europie, co potwierdza prawie 900 pociągów już zamówionych w Danii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Rumunii, Hiszpanii i Holandii.

Pociąg Coradia Stream

 

Pociągi Coradia Stream są cenione za energooszczędny, bezpieczny i komfortowy transport pasażerów. Ponadto, mają imponujący wskaźnik dostępności równy ponad 97% i są łatwe w utrzymaniu. Jesteśmy dumni z tego, że NS wybrało Alstom, aby wspomóc transformację transportu w Holandii i jesteśmy pewni, że dla podróżnych z Holandii nasze pociągi będą znaczącą odmianą – powiedział Bernard Belvaux, Dyrektor Zarządzający Alstom Kraje Beneluksu.

 

Pociągi ICNG zaprojektowane przez Alstom dla NS są niezwykle wygodne. Zespoły Alstom włożyły wiele wysiłku w to, aby zastosować w nich najnowocześniejsze technologie, a równocześnie zapewnić wysoki komfort podróży dla pasażerów. W pociągach znajdują się przestronne i dobrze oświetlone, wielofunkcyjne przestrzenie, w których można czytać, odpoczywać i które są przystosowane dla wózków inwalidzkich i rowerów. Znajdują się w nich także toalety dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się, a osoby te mogą podróżować korzystając z tych samych udogodnień, co pozostali podróżujący. Klimatyzacja, WI-FI, liczne możliwości ładowania telefonów i laptopów, a także lampki LED do czytania to kolejne elementy znacznie podnoszące jakość podróży tymi pociągami.

– Produkcja pociągów ICGN w całości odbywa się w Chorzowie. Jest to pierwszy projekt budowy pociągów z rodziny Coradia Stream w Polsce. Wcześniej w zakładzie produkowaliśmy kompletne pociągi metra np. dla Warszawy, Dubaju czy Amsterdamu oraz tramwaje dla Istambułu – mówi Paweł Siwek, dyrektor chorzowskiego zakładu Alstomu. Uruchomienie produkcji pociągów ICGN zaowocowało wieloma inwestycjami i dalszą modernizacją zakładu. Wprowadziliśmy wiele najnowocześniejszych technologii produkcyjnych, rozwinęliśmy też dział konstruktorów pociągów. Produkcja pociągów ICGN stanowi obecnie ok. 60% wszystkich naszych aktywności w Chorzowie – podsumowuje Siwek.

 

Pociągi ICNG spełniają najwyższe standardy interoperacyjności i są wyposażone w urządzenia systemu ERTMS.  Umożliwiają one krótsze odstępy czasu między pociągami, większą częstotliwość i niższe zużycie energii poprzez wykorzystywanie elektronicznych predyktywnych poleceń sterujących i zarządzających jazdą pociągu, co zwiększa efektywność i niezawodność przewozów, szczególnie na liniach o wysokim natężeniu ruchu. Dzięki bardziej płynnym przewozom pasażerowie mogą spodziewać się częstszych i bezpieczniejszych połączeń.

Dodaj komentarz