Inwestycje Raport z Polski

Z Laskowic Pomorskich do Czerska pojedziemy szybciej

Trasę z Laskowic Pomorskich do Czerska czeka modernizacja. Wykonawca prac wymieni szyny i podkłady. Wyremontuje także most na Wdzie w Tleniu. W związku z realizacją prac, od 27 czerwca br. na odcinku Osie – Szlachta, zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji.

PKP PLK wyremontują most kolejowy w Tleniu (fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK)
PKP PLK wyremontują most kolejowy w Tleniu (fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK)

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych na linii Laskowice Pomorskie – Czersk będzie sfinansowana ze środków budżetowych. Jej koszt oszacowano na blisko 13 mln zł netto. Finał robót, których efektem będą sprawniejsze i szybsze podróże, przewidziano na koniec września br.

Jaki jest zakres prac na linii kolejowej nr 215?

Na 6-kilometrowym odcinku między Osiem a Tleniem PLK przeprowadzą prace torowe. Wykonawca wymieni podkłady drewniane na strunobetonowe. Do poprawy toru wykorzysta zaś nowy tłuczeń. W niektórych lokalizacjach wymieni także szyny.

Dzięki wymianie nawierzchni podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym (ul. Bydgoska) i 2 przejściach dla pieszych (ul. Wierzbowa i Topolowa) w Tleniu.

W ramach prac na linii Laskowice Pomorskie – Czersk, wykonawca wyremontuje również most kolejowy na rzece Wdzie w Tleniu. Prace obejmą m.in. remont podpór, wykonanie nowych chodników dla służb technicznych i oczyszczenie skarp. Inwestor zabezpieczy konstrukcję stalową obiektu przed korozją. W zakres prac wchodzi także naprawa 5 wiaduktów kolejowych i 3 przepustów.

Zakres zadania na jednotorowej linii wymaga zmian w komunikacji. Od 27 czerwca do końca września br. na odcinku Osie – Szlachta obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Informacje o zmianach są dostępne na stacjach i przystankach.

Prace torowe przyspieszą podróże na linii Laskowice Pomorskie – Czersk [ZDJĘCIA]

Prace za blisko 13 mln zł netto ze środków budżetowych wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o. Zakończenie robót planuje się do końca września br. W efekcie pociągi pasażerskie na wyremontowanym odcinku pojadą szybciej, do 100 km/h (obecnie 50-70 km/h), a towarowe do 60 km/h (obecnie 40 km/h).

Szybsze podróże w efekcie modernizacji

Przeprowadzone w latach 2019-2021 prace (wymiana nawierzchni toru, podkładów, regulacja toru) na trasie Laskowice Pomorskie – Czersk zapewniły sprawne i bezpieczne podróże pociągiem oraz skróciły czas jazdy o około 5 minut.

Pociągi pasażerskie jeżdżą szybciej, do 100 km/h, na odcinkach Czersk Świecki – Osie oraz Tleń – Śliwice. Na ten cel PLK przeznaczyły ponad 12 mln zł netto.

Realizacja prac na odcinku Osie – Tleń wraz z efektami prac z lat poprzednich skrócą czas podróży między Laskowicami Pomorskim a Czerskiem o około 8 minut.

Dodaj komentarz