Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Zabytkowa lokomotywa wróciła na ziemię chrzanowską [ZDJĘCIA]

Wyprodukowana w latach 60′ w chrzanowskim FABLOK-u przez lata pracowała w cukrowni w Tucznie. Przed „przerobieniem na żyletki” uratował ją Konrad Szarek, prezes firmy TOR-BUD z Trzebini. 23 czerwca odrestaurowana w każdym detalu zabytkowa lokomotywa SM03 wróciła oficjalnie na ziemię chrzanowską, gdzie każdy będzie mógł ją podziwiać.

 – Na jednym z portali internetowych wypatrzyłem w grudniu przeznaczoną na złom lokomotywę SM03-620. Postanowiłem, że ją uratujemy i odremontujemy, a potem zaprezentujemy lokalnej społeczności. Jestem lokalnym patriotą, od lat związanym z branżą kolejową – od razu w głowie pojawił się pomysł postawienia lokomotywy przed wjazdem do siedziby firmy, aby każdy przejeżdżający drogą powiatową mógł się zatrzymać i podziwiać nasze lokalne „cudeńko” – wyjaśnia Konrad Szarek, pasjonat kolei i prezes trzebińskiego przedsiębiorstwa TOR-BUD.

 

Spalinowóz SM03 to jedna z bardziej popularnych lokomotyw produkowanych w latach 1959-69 w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w Polsce FABLOK w Chrzanowie. Uratowany egzemplarz identyfikowany jest numerem bocznym 620. Odrestaurowanie lokomotywy trwało ponad dwa miesiące – zadania podjęła się firma Mag-Train z Chrzanowa.

– Jako TOR-BUD współpracujemy z wieloma firmami branży kolejowej, więc nie miałem wątpliwości, że remont najlepiej wykona zaprzyjaźniona firma Mag-Train, której siedziba znajduje się w halach dawnego FABLOK-u. I tak oto historia zatoczyła koło – lokomotywa wyprodukowana w Chrzanowie, została w tym samym miejscu odrestaurowana, a dziś mogą ją podziwiać mieszkańcy Trzebini, Chrzanowa i okolicznych miejscowości – tłumaczy prezes Szarek.