Raport z Polski Wydarzenia

Żołnierz Wyklęty patronem dworca w Ciechanowie

Żołnierz podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z Narodowych Sił Zbrojnych, działający podczas II wojny światowej i tuż po niej na terenie Mazowsza Północnego – por. Roman Dziemieszkiewicz, w konspiracji znany pod pseudonimami „Pogoda”, „Adam” – bo o nim mowa – został patronem dworca w Ciechanowie.

Fot. PKP SA

Tym samym obiekt ten, jako ósmy dworzec w kraju, otrzymał imię. Uroczystość nadania imienia, którą poprzedziła Msza Święta, odbyła się przed budynkiem dworca w Ciechanowie, gdzie odsłonięto tablicę poświęconą por. Romanowi Dziemieszkiewiczowi. Kolejna część uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym przy ul. Płońskiej w Ciechanowie, gdzie znajduje się grób Romana Dziemieszkiewicza. Przy grobie, podobnie jak przed dworcem, zaciągnięta została warta honorowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Straży Ochrony Kolei. Po apelu poległych żołnierze 5 MBOT upamiętnili bohatera uroczystości salwą honorową, a następnie złożono wiązanki kwiatów i znicze. Całości uroczystości uświetnił występ Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i orkiestry dętej ciechanowskiej OSP.

– Pamięć o bohaterach to ważne zadanie dla każdego pokolenia. My dziś możemy powiedzieć, że dobrze spełniamy ten obowiązek. Dziś imię wybitnego i niezłomnego syna tej ziemi zostanie usłyszane w całej Polsce. To jest symboliczny gest o wielkiej sile. Właśnie dziś ciechanowski dworzec otrzymuje imię swojego patrona, którym zostaje zasłużony żołnierz i działacz podziemia niepodległościowego Roman Dziemieszkiewicz. Patriota, oddany Ojczyźnie, oddany Polsce Niepodległej, który za wierność Polskim Sprawom zapłacił najwyższą cenę. Został zamordowany, ale nie został zapomniany. Wyrazem tej pamięci jest dzisiejsza uroczystość. Cieszę się, że spółki Skarbu Państwa, takie jak Polskie Koleje Państwowe S.A., poza swoją bieżącą działalnością i ogromnymi inwestycjami, pamiętają także o wspólnym dziedzictwie i popularyzowaniu historii naszego kraju. Pamiętają o Bohaterach takich jak „Pogoda” Dziemieszkiewicz. To dla mnie duża satysfakcja, że kolejarze poprzez ogólnopolski program przyczyniają się do umacniania wspólnej pamięci! – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Porucznik Roman Dziemieszkiewicz, żołnierz konspiracji niepodległościowej czasu II wojny światowej i powojennego zbrojnego podziemia antykomunistycznego za największy swój obowiązek i cel życia uważał walkę o Wielką Polskę. Należy On niewątpliwie do grona ważnych i wybitnych bohaterów Mazowsza Północnego, którego patriotyzm może i powinien stanowić źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń Polaków. Nadając dworcowi w Ciechanowie imię Porucznika „Pogody”, chcemy podkreślić, jak bardzo cenimy poświęcenie osób, które podjęły walkę z dwoma okupantami, zarówno niemieckim, jak i sowieckim, w obronie suwerennej Rzeczypospolitej, wiary, tradycji i polskości. Pielęgnowanie pamięci zbiorowej o Żołnierzach Wyklętych, najlepszych synach naszej Ojczyzny, jest bardzo istotne dla umacniania polskiej tożsamości – mówi Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz