Inwestycje

Dworzec Świdnik Miasto przejdzie modernizację [WIZUALIZACJE]

Niewielkich rozmiarów, komfortowy, nowoczesny i proekologiczny – taki już niedługo będzie dworzec Świdnik Miasto. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy robót.

Dworzec Świdnik Miasto powstanie w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego według autorskiej formuły opracowanej przez PKP S.A. Będzie to tzw. IDS-modułowy, czyli projekt typowy, gdzie zaimplementowano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań. W stosunku do starego dworca, który zostanie wyburzony, nowy będzie odznaczał się nowoczesną formą architektoniczną. Zaprojektowano go jako budynek parterowy, składający się z dwóch części połączonych wiatą, co sprawia, że tworzą one spójną całość funkcjonalno-użytkową. Pierwsza z nich to część dworcowa, w której będzie mieścić się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej tzw. części miejskiej niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zaprojektowano stojaki dla rowerów, a także stację naprawy rowerów. Dominantą założenia architektonicznego będzie wieża zegarowa o wysokości prawie 8 metrów.

– Świdnik i Kraśnik niebawem dołączą do miast, w których dworzec można nazwać wizytówką miasta. Rozwój naszego regionu jest nierozerwalnie  związany z inwestycjami w infrastrukturę i  transport. Cieszę się, że już niebawem pasażerowie będą mogli korzystać z ultranowoczesnych dworców, które są zarówno komfortowe, jak i przyjazne środowisku – powiedział Artur Soboń, powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycjach kolejowych mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– W województwie lubelskim do 2023 roku zmodernizujemy 11 dworców kolejowych, w tym dworce w Kraśniku i Świdniku. Przeznaczymy na ten cel blisko 60 mln zł. Mieszkańcy Lubelszczyzny zasługują w równym stopniu, co inni mieszkańcy Polski na nowoczesną, godną XXI wieku, infrastrukturę transportową. Dworce budowane przez PKP są ekologiczne, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych i będą stanowić chlubę miast, w których będą się znajdować – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

O inwestycji mówiła także Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

– Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 nabiera rozpędu. Ostatnio udostępniliśmy podróżnym dworce w Oświęcimiu, Bielsku Podlaskim i Sędziszowie Małopolskim. Teraz ruszają pierwsze inwestycje w województwie lubelskim. Równolegle do dworca Świdnik Miasto rozpoczynamy budowy nowych dworców w Kaniach oraz Kraśniku – powiedziała Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

 

Nowy dworzec w Świdnik Miasto to jednak nie tylko nowoczesna architektura. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych i dzięki temu w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto na dworcu zaprojektowano szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących – ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille`a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek zostanie wyposażony w system PSIM (Physical Security Information System) nadzorujący m.in. prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów oraz integrujący systemy bezpieczeństwa obiektu. Dodatkowo dworzec będzie posiadał pompę ciepła woda-powietrze, energooszczędne oświetlenie z automatyką, a na jego dachu zaprojektowano 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Na dworcu Świdnik Miasto poprawi się również bezpieczeństwo. W budynku zostaną zainstalowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

Dodaj komentarz