Sławomir N., który w latach 2011- 2013 pełnił funkcję szefa resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, został zatrzymany w związku z podejrzeniem korupcji, kierowania zorganizowaną grupą przestępczą i prania brudnych pieniędzy.
20 lipca prokuratura poinformowała o zatrzymaniu Sławomira N. w rezultacie międzynarodowego śledztwa prowadzonego przez wspólny zespół prokuratorów z Polski i Ukrainy jak również funkcjonariuszy CBA oraz ukraińskiej służby antyantykorupcyjnej NABU. Przestępstwa, za które były minister został zatrzymany, miały być popełnione kierował on ukraińską Państwową Służbą Dróg Samochodowych (Ukrawtodor), a zatem w okresie od 2016 do 2019. W sumie ma usłyszeć sześć zarzutów.
Sławomir N. działalność społeczno-polityczną zaczynał od członkostwa w Kongresie Liberalno-Demokratycznym (1993–1994); po połączeniu z Unią Demokratyczną w 1994 przystąpił do Unii Wolności. Był kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych w 2001, ale nie uzyskał mandatu. Trzy lata później został posłem w miejsce wybranego do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego. Rok później został wybrany na kolejną kadencję. Mandat odnowił w 2007 roku zyskując ponad 65 tysięcy głosów. W tym samym roku sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera i szefem gabinetu politycznego premiera. W 2010 został szefem sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich.
18 listopada 2011 prezydent Bronisław Komorowski powołał go na urząd ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej w rządzie Donalda Tuska.
15 listopada 2013 prokurator generalny poinformował o zamiarze wystąpienia do Sejmu o uchylenie immunitetu Sławomira Nowaka celem przedstawienia zarzutów związanych z nieprawidłowościami w oświadczeniach majątkowych. Sławomir N. złożył dymisję ze stanowiska ministra, która została przyjęta przez premiera. W październiku 2016 został prezesem Ukrawtodoru, czyli ukraińskiej państwowej agencji drogowej.