global Tabor

Uszkodzone Pendolino zostanie rozebrane?

Czy uszkodzony w 2021 r. pociąg Pendolino wróci na tory? Z uwagi na wysokie koszty naprawy skład prawdopodobnie zostanie magazynem części zamiennych. Zarząd Kolei Czeskich decyzję w tej sprawie podejmie w lutym.

Pociąg Pendolino po zderzeniu z lokomotywą (fot. Drážní inspekce)
Pociąg Pendolino po zderzeniu z lokomotywą (fot. Drážní inspekce)

Decyzja w sprawie pociągu Pendolino, który uległ uszkodzeniu w wypadku na przejeździe kolejowym w Bohuminie, nie jest jeszcze podjęta. Na tę wpływ będzie miała ostateczna kalkulacja – czy przewoźnikowi będzie opłacało się naprawiać pojazd. Znaczenie ma także wiek składu. Według szacunków koszt naprawy przekroczy 200 mln koron. To suma zbliżona do ceny nowej jednostki.

– Decyzja dot. składu pendolino nie została jeszcze ostatecznie podjęta – zaznacza Jiří Ješeta, członek zarządu Kolei Czeskich, cytowany przez portal zdopravy.cz. – Bardziej prawdopodobne jest, że nie zostanie naprawiony. Cały czas kalkulujemy koszty.

 

Do wypadku doszło 27 czerwca br. na stacji Bohumin. Skład osobowy Pendolino zderzył się z lokomotywą ČD Cargo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł maszynista pierwszego składu, pracownicy drugiego odnieśli obrażenia niezagrażające ich życiu.

Naprawić czy kupić nowe? České Dráhy zdecydują o losie Pendolino

Według ustaleń śledczych, Pendolino minęło sygnał do zatrzymania i wjechało na zajęty tor, doprowadzając do zderzenia z innym składem towarowym. Policja potwierdziła, że w chwili zdarzenia maszynista był pijany.Uszkodzony pociąg oglądali technicy z Alstom. Koszty naprawy oszacowali na 200 mln czeskich koron, z zastrzeżeniem, że mogą wystąpić inne wady, których przed demontażem elementów nie widać. Cena może być wyższa nawet o 20-50 milionów koron. Kolejne koszty – 59 mln koron – to instalacja systemu ETCS.

Pociąg Pendolino nie był ubezpieczony.

Dodaj komentarz