W trakcie rewitalizacji 100 metrów ul. Długiej w Bydgoszczy natrafiono na stare tory tramwajowe. Decyzją władz miasta wkomponowane zostaną w kostkę brukową, będąc kolejną pamiątką przypominającą historię bydgoskich tramwajów.
Prace na ul. Długiej rozpoczęły się na początku 2020 r. Zadanie realizowane jest w ramach rozbudowy pobliskiej ul. Kujawskiej. W trakcie prac spod asfaltowej nawierzchni wydobyte zostały stare szyny tramwajowe, którymi do lat 70. XX wieku kursowały tramwaje.
Tramwajowa historia
Tory na Długiej od Jana Kazimierza do Zbożowego Rynku ułożono już 1888 roku. Była to pierwsza linia tramwajowa w Bydgoszczy, która wiodła od dworca kolejowego do Zbożowego Rynku.Do 1896 kursowały nią tramwaje konne.
Tory na Długiej straciły na znaczeniu po oddaniu do użytku polaczenia tramwajowego w ciągu ul. Bernardyńskiej w 1953 roku. Przez kolejnych kilkanaście lat były jednak nadal użytkowane. Szczególnie intensywnie na początku lat 70. XX wieku. Wówczas budowany był węzeł tramwajowy na rondzie Jagiellonów i rozbudowywano przyległe ulice. Alternatywna trasa przez Stare Miasto znacznie ułatwiała objazdy. Ostatni tramwaj ulicą Długą w kierunku placu Teatralnego przejechał w 1974 roku. Od tego czasu sukcesywnie likwidowano kolejne odcinki nieużywanych torowisk.
W trakcie rozpoczętej rewitalizacji miasta ta część tramwajowej historii Starego Miasta znów stała się wyjątkowo atrakcyjna. W 2008 roku w tracie przebudowy ulicy na odcinku pomiędzy Jana Kazimierza i Podwalem w ulicę wbudowano tory i ustawiono na nich zabytkowy wagon typu „2N”. Został on zbudowany w 1955 roku. Mieszkańców naszego grodu woził do końca 1977 r. Następnie przebudowano go na wóz techniczny – odśnieżarkę.
Od 2014 roku o tramwajach na Starym Mieście przypomina kolejny artefakt – fragment szyn wbudowany w ul. Mostową przed mostem Staromiejskim im J. Sulimy-Kamińskiego. W nawierzchnię w trakcie restylizacji mostu wbudowano również pamiątkową tablicę.
Długa z kamienną nawierzchnią
Pracownicy ZDMIKP, po natrafieniu na znalezisko, rozpoczęli rozmowy z konserwatorami zabytków i wykonawcą prac, dotyczące wkomponowania torów w ulicę.
Odcinki szyn z 1957 i 1958 roku zostaną wbudowane na wysokości kamienicy z numerem 61. Prace rozpoczną się w poniedziałek (7 września). Szyny będą wkomponowane w jezdnię, na której kończy się układanie kostki kamiennej.
Będzie ona na poziomie zbliżonym z częścią dla pieszych. Chodniki otrzymują nawierzchnie z granitowych płyt. Opaski wykonywane są z kamiennej kostki. Ten zakres inwestycji jest uzupełnieniem wcześniejszych zadań związanych z rewitalizacją innych ulic na Starym Mieście.