PKP Polskie Linie Kolejowe montują na peronach i w przejściach na stacji Rzeszów Główny oraz przystanku Rzeszów Zachodni ponad 30 wyświetlaczy, nowe nagłośnienie oraz infokioski z rozkładem jazdy. Monitoring zaś zwiększy bezpieczeństwo podróżnych. Rzeszów Główny to kolejna stacja, na której będzie kompleksowa informacja.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na projekt, dostawę i instalację systemu dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemu monitoringu wizyjnego na stacji Rzeszów Główny i przystanku Rzeszów Zachodni. Pełne wykorzystanie nowych systemów planowane jest w 2022 r.
– Chcemy by korzystanie z kolei było jak najbardziej komfortowe. Konsekwentnie rozszerzamy zakres informacji dla podróżnych. Również w Rzeszowie Głównym i Zachodnim będą wyświetlacze i nowe nagłośnienie. Sądzę, że takie rozwiązania zachęcą do podróży koleją jeszcze więcej osób – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Nowoczesny system informacji – wyświetlacze, infokioski oraz nagłośnienie, zapewni podróżnym bieżący przekaz o odjazdach i przyjazdach pociągów. Łatwiejsze będzie planowanie i organizacji codziennych i okazjonalnych podroży. Prezentacja danych na ekranach, to dodatkowa forma przekazu, ważna dla osób niesłyszących lub niedosłyszących. Wyświetlacze będą na peronach. Również w przejściu na perony przewidziano ekrany oraz tzw. tablice tunelowe, infokioski i zegary.
Montaż monitoringu na stacji Rzeszów Główny i na przystanku Rzeszów Zachodni zapewni możliwość szybkich reakcje w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.
Polskie Linie Kolejowe zwiększają dla podróżnych zakres bieżącej informacji o kursowaniu pociągów. Coraz więcej stacji i przystanków wyposażanych jest w wyświetlacze oraz nagłośnienie. Takie rozwiązania zastosowano m.in. na linii obwodowej w Warszawie, w Lublińcu, Szczecinie oraz w Lesznie.
Kolej dostępniejsza na głównej stacji i na dodatkowym przystanku Rzeszów Zachodni
Dla podróżnych stacja Rzeszów Główny zapewnia dobry dostęp do pociągów. Są windy i schody ruchome w przebudowanym przejściu na perony. Zamontowano wiaty peronowe i jasne ledowe oświetlenie. Orientację ułatwia ponad 100 tablic informacyjnych. Dla osób niewidomych i słabowidzących jest system ścieżek naprowadzających oraz opisy alfabetem Braille’a.
W stolicy Podkarpacia dostępność do kolei zwiększył nowy przystanek Rzeszów Zachodni z windą, pochylnią i systemem ścieżek naprowadzających.
Inwestycje PLK w Rzeszowie, realizowane są z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap III Rzeszów Główny”.