Wyrazy wdzięczności za codzienną służbę oraz zaangażowanie w misję współtworzenia nowoczesnej, bezpiecznej i przyjaznej kolei.
Takie słowa były mottem przewodnim Gali z okazji Święta Kolejarza w której udział wziął także Prezydent Andrzej Duda.
Tegoroczne Święto Kolejarza miały wyjątkowy charakter z dwóch istotnych powodów. Z jednej strony była zbiegło się z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Z drugiej po raz pierwszy, gościem honorowym uroczystej gali był prezydent Andrzej Duda.
Podczas przemówienia Prezydent Duda podkreślał, że kolej to nie jest praca. Kolej to jest służba, kolej to jest pasja, a także bardzo często hobby tych, którzy na kolei służą. Podczas uroczystości w Teatrze Wielkim Prezydent wręczył odznaczenia państwowe. Złoty Krzyż Zasługi, za zasługi w działalności na rzecz rozwoju transportu otrzymał Mirosław Antonowicz. Prezydent wręczył kilkadziesiąt Medali Za Długoletnią Służbę czyli za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Andrzej Duda podkreślał znaczenie ich służby dla Polski, dla realizacji i zabezpieczania jej strategicznych interesów, dla codziennego życia Polaków oraz gości, którzy do nas przyjeżdżają.
Prezydent wskazywał, że pokolenia ludzi związanych z kolejami miały wielki wpływ na rozwój polskiego państwa, na walkę o niepodległą Polskę.
– Jestem tu także po to, aby Państwu życzyć dynamicznego rozwoju polskich kolei, żeby były one w całości kolejami najnowocześniejszymi, żeby mogły konkurować z tymi najlepszymi w Europie i świecie – powiedział Andrzej Duda.
Życzenia wszelkiej pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy złożyli także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i wiceminister Andrzej Bittel oraz prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.
– Tegoroczne Święto Kolejarza ma szczególny wymiar, zbiega się bowiem z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. To szczególna okazja, aby przypomnieć, że kolejarze od zawsze stali w pierwszym szeregu walki o wolną Polskę. Jesteście Państwo spadkobiercami pięknych tradycji i możecie poszczycić się bogatą historią – podkreślił minister Andrzej Adamczyk.
Andrzej Bittel dodał natomiast, że:
– Tak jak przed laty nasi ojcowie i dziadkowie pracujący na kolei walczyli o Polskę, tak teraz my, choć w innym wymiarze, kontynuujemy tę walkę poprzez dążenie do wzmocnienia roli transportu kolejowego w zintegrowanym systemie transportowym kraju.
Wiceminister Bittel podkreślił również, że rząd jest zdeterminowany w dążeniu do rozwoju kolei, realizując plany zawarte w Krajowym Programie Kolejowym oraz programach: programie utrzymania infrastruktury kolejowej, Programie Inwestycji Dworcowych czy w programie Kolej Plus. Urzeczywistnienie planów nie byłoby możliwe bez pracy i zaangażowania kolejarzy.
Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA, podkreślił poświęcenie i patriotyzm kolejarzy.
– Musimy pamiętać, że nasi poprzednicy, polscy kolejarze, niejednokrotnie dawali wyrazy patriotyzmu i zaangażowania w sprawy Polski, bardzo często płacąc za to najwyższą cenę. Nie sposób nie wspomnieć o udziale kolejarzy w Powstaniu Styczniowym, pomocy w obronie Lwowa i wyzwoleniu Wilna i udziału w wydarzeniach z okresu II wojny światowej, jak w Tczewie czy Szymankowie. Wspominamy też nasze koleżanki i kolegów, którzy przeciwstawiali się komunistycznemu reżimowi. Dzięki postawie kolejarzy z Lublina i Wrocławia strajki rozlały się na cały kraj i doprowadziły do przełomu – zaakcentował Mamiński.
Prezes Grupy PKP dziękował też pracownikom za rzetelną służbę i zaangażowanie oraz pogratulował tym, którzy otrzymali na gali odznaczenia, jak i tym wszystkim, którzy codzienną ciężką pracą wspierają rozwój polskiego kolejnictwa. Także Minister Adamczyk i wiceminister Bittel pogratulowali osobom, które zostały uhonorowane odznaczeniami oraz medalami za długoletnią służbę.
Gala z okazji Święta Kolejarza odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta RP.