Raport z Polski Wydarzenia

Pociąg kontra samolot. Czy szybkie nocne połączenia kolejowe mają szansę na powodzenie?

Pociąg jest jednym z najlepszych sposobów, aby poznawać europejskie miasta. Szybkie nocne połączenia kolejowe to oferta dla tych, którzy nie lubią tracić czasu. Zajmując miejsce w wagonie, w komfortowych warunkach, wypoczywają i płynnie zmieniają swoją lokalizację na mapie. Jak może wyglądać sieć takich pociągów i kiedy dotrze do Polski – to pytanie, na które będziemy szukali odpowiedzi na konferencji zaplanowanej na 23 września podczas targów TRAKO2021.

Pociąg kontra samolot. Czy szybkie nocne połączenia kolejowe mają szansę na powodzenie?

Europejski Rok Kolei to wspólna kampania państw Unii Europejskiej, promująca rozwój transportu szynowego. Jednym z merytorycznych wydarzeń programowych tej inicjatywy jest międzynarodowa konferencja „Nocne Podróże po Europie – renesans kolejowych połączeń międzynarodowych, która odbędzie się trzeciego dnia targów TRAKO w Gdańsku. Co istotne spotkanie to nie jest adresowane wyłącznie do branży kolejowej. Ma zwrócić szerszą uwagę na znaczny, niewykorzystany potencjał współpracy transportu  szynowego z sektorem turystycznym.

– Nocne połączenia kolejowe to świetne uzupełnienie oferty turystycznej poszczególnych miast. Korzystając z pociągu możemy nie tylko odpocząć i nabrać sił przed kolejną porcją wrażeń, ale także szybko i bezpiecznie zmienić miejsce pobytu – podkreśla dr Jakub Majewski, Prezes Fundacji ProKolej. –Podczas naszej konferencji chcielibyśmy pokazać praktyczne doświadczenia i przykładu jak funkcjonuje kolej w regionach atrakcyjnych turystycznie”.

 

W wielu miastach Europy kolej staje się istotnym elementem produktu turystycznego. Co warto podkreślić jest też jedyną dostępną alternatywą dla krótkodystansowych przewozów lotniczych, które ze względów środowiskowych trzeba ograniczać. W dobie turystyki zrównoważonej społecznie i środowiskowo połączenia międzynarodowe – w tym pociągi nocne – można z powodzeniem wykorzystywać do promocji i zwiększania potencjału rozwojowego miast i regionów.

Przykładem promującym zieloną mobilność w podróżach dalekobieżnych jest specjalny pociąg Connecting Europe Express, uruchomiony z okazji Europejskiego Roku Kolei. W ciągu 36 dni pokona 20 tys. kilometrów i odwiedzi 26 krajów Europy. Trzy dni przed konferencją „Nocne Podróże po Europie” zawita również do Gdańska.

Wszystkie szczegóły, program oraz formularz rejestracyjny na wydarzenie dostępne są na stronie https://kolej365.pl/nocne-podroze-po-europie/ . Partnerami wydarzenia są PKP Intercity S.A., Wars S.A. oraz Gdańska Organizacja Turystyczna i Siemens Mobility.

Wrocławianie skarżą się na nocne prace modernizacyjne. MPK tłumaczy

Dodaj komentarz