Polskie Koleje Państwowe S.A. podsumowały rok 2021. Dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 otwarto dla podróżnych 21 dworców. Plany na najbliższe 12 miesięcy są jeszcze bardziej ambitne.
Spółka PKP S.A. nie zwalnia tempa. W ubiegłym roku po modernizacji oddano 21 z 44 dworców udostępnionych podróżnym w ramach PID 2016-2023. A to nie koniec działań.
– Przebudowy i budowy nowych dworców w całej Polsce nabierają tempa. Podróżni zyskują z każdym miesiącem coraz więcej komfortowych obiektów, z których mogą korzystać. To niezwykle istotne, bo dzięki temu i inwestycjom w tabor oraz infrastrukturę torową kolej staje się coraz ciekawszą alternatywą dla samochodu. – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Podsumowania minionego roku dokonał również przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.
– Inwestycje dworcowe PKP S.A. w 2021 r. to jeden z elementów wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy 21 miejscowości zyskali dzięki temu w ostatnim roku dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że nowoczesne budynki dworców staną się wizytówkami wszystkich tych miast, miasteczek i wsi oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Nowy rekord
Liczba otwartych dworców w 2021 roku to nowy rekord, bo dotychczas w ciągu jednego roku w ramach Programu udało się otworzyć najwięcej dziewięć dworców kolejowych. Wśród tych udostępnionych w 2021 roku są obiekty po przebudowie oraz wybudowane od podstaw w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. PKP udostępniły podróżnym zarówno budynki duże, jak i najmniejszy dworzec w całym projekcie.
– Program Inwestycji Dworcowych to najważniejszy realizowany przez nas projekt. Ma on zapewnić podróżnym w dużych miastach i mniejszych miejscowościach komfortowe dworce. Zmieniające się dworce – i te zabytkowe, i te nowoczesne, budowane od podstaw – są symbolem zmian, jakie zachodzą na polskiej kolei. Zmiany te są konieczne. W związku z wyzwaniami klimatycznymi znaczenie transportu kolejowego w najbliższych latach będzie rosło. – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.
21 komfortowych, nowoczesnych, dostępnych i bezpiecznych dworców
– W 2022 roku planujemy udostępnić ich jeszcze więcej. Chcemy także rozpocząć prace budowlane na tak istotnych dworcach jak Olsztyn Główny, Częstochowa, Kielce czy Rzeszów Główny. Myślę, że obecny rok będzie przełomowy z bardzo wielu powodów. Podróżni w wielu miejscach w Polsce zobaczą rezultaty prowadzonych przez nas inwestycji – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Potwierdzają to liczby, bo poza zakończonymi już inwestycjami, aż 53 proc. z nich jest na etapie budowlanym, 30 proc. projektowym a zaledwie 17 proc. na etapie przygotowania.
21 unikatowych dworców
Dworce, które udostępniono podróżnym w 2021 roku, znacznie różniły się od siebie, choć wszystkie przebudowano w zgodzie ze współczesnymi standardami. Wśród nich znalazły się duże obiekty, takie jak dworce w Skarżysku-Kamiennej, Wałbrzychu (Dworzec Główny) czy w Tczewie, ale również najmniejszy historyczny dworzec w całym PID 2016-2023, czyli Jabłoń Kościelna, a także pierwszy z małych typowych IDS-ów znajdujący się w Biadolinach Szlacheckich. Zmodernizowane dworce różnią się także wyglądem. Wśród obiektów historycznych szczególną uwagę zwracają nawiązujący do architektury górskiej dworzec w Szklarskiej Porębie Górnej, ceglany i monumentalny Wałbrzych Główny czy neogotycki dworzec w Pszczółkach. Ciekawą powojenną i modernistyczną architekturą wyróżnia się również dworzec w Tczewie, udostępniony podróżnym latem ubiegłego roku. W 2021 roku przybyło również dworców zgodnych z najnowszymi trendami w architekturze, czyli Innowacyjnych Dworców Systemowych.
Siedem supernowoczesnych
Te wznoszone od podstaw dworce kolejowe są budowane według autorskiej koncepcji PKP S.A. – mają być nowoczesne, komfortowe, dostępne i proekologiczne. O tym mogą się przekonać się od ubiegłego roku mieszkańcy kolejnych siedmiu miejscowości, w których je otwarto.