global Inwestycje Wydarzenia

Alstom zaprojektuje i zbuduje metro w Belgradzie

Alstom podpisał z rządem Serbii porozumienie dotyczące budowy pierwszego etapu linii belgradzkiego metra. Spółka odpowiedzialna będzie m.in. za dostarczenie pociągów metra, cyfrowe systemy sterowania pociągiem, drzwi ekranowe na peronach czy infrastrukturę.

Budowa nowej sieci metra w Belgradzie rozpocząć się ma pod koniec tego roku.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że rozwiązania Alstom będą częścią budowy belgradzkiego metra, które jest bardzo ważnym projektem infrastrukturalnym w regionie Bałkanów. Projekt ten znacznie poprawi ofertę transportową dostępną dla mieszkańców Belgradu i będzie dowodem na wiodącą pozycję Alstomu w dziedzinie rozwiązań dla metra – mówi Antonio Moreno, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią w Alstom.

 

Nowy system transportowy zapewni podstawy zrównoważonej mobilności w gęsto zaludnionej stolicy Serbii, szybko przyczyniając się do zmniejszenia zatłoczenia dróg.

Dwie pierwsze linie będą miały łączną długość około 42 kilometrów – pierwsza 22 kilometry, a druga prawie 20. Pierwsza linia będzie przebiegać wzdłuż rzeki Sawy, przecinając centrum Belgradu, łącząc obszar Makisko Polje w południowej części miasta z dzielnicą Mirijevo na północnym wschodzie. Druga linia połączy stację kolejową Zemun, przecinającą gminę miejską Nowy Belgrad, z węzłem przesiadkowym z pierwszą linią w Mirijewie.

Alstom jest światowym liderem w dziedzinie zintegrowanych rozwiązań miejskich, dysponującym pełnym portfelem możliwości i technologii służących zwiększaniu wydajności systemu transportu miejskiego, a także know-how i zasobami niezbędnymi do wdrażania rozwiązań “pod klucz”: od taboru kolejowego i infrastruktury po systemy sygnalizacyjne i informacyjne oraz obsługę techniczną.

Referencje Alstom obejmują systemy metra dla Dubaju, Rijadu, Hanoi, Montrealu, Tajpej, Panamy i Singapuru. Alstom sprzedał ponad 17 000 wagonów Metropolis, które działają w 55 miastach na całym świecie i przewożą codziennie 30 milionów pasażerów.