Wywiady

ASTE – mała firma z wielkim sercem [WYWIAD]

Andrzej Stelmasiewicz – Prezes Zarządu ASTE Sp. z o.o. w rozmowie z redakcją opowiedział o historii i filozofii firmy, działalności biznesowej jak i prospołecznej.

Panie Prezesie ASTE jest marką rozpoznawalną na rynku kolejowym. Jak zaczęła się Wasza historia w tej branży?

Cieszę się, że uznaje Pani ASTE jako firmę rozpoznawalną na rynku kolejowym. Rozpoczęliśmy współpracę z producentami taboru szynowego w 2000 r. promując bezhalogenowe kable i przewody spełniające najwyższe wymagania norm europejskich (producent: HUBER+SUHNER), a także system ochrony kabli z tworzyw sztucznych (producent: PMA). Na ówczesne czasy było to pionierskie działanie. Dzisiaj to standard, ale wtedy to było nie lada wyzwanie.

Branża kolejowa to nie jedyne pole działania firmy?

Oczywiście, ale na rynku kolejowym jesteśmy od lat najbardziej widoczni. Skutecznie działamy również w innych obszarach m.in. w przemyśle stoczniowym, w automatyce przemysłowej, w branży spożywczej, w motoryzacji i innych. Działamy naprawdę szeroko w branżach, gdzie jakość i bezpieczeństwo są priorytetami.

Wspomniał Pan, że na rynku kolejowym promowaliście nowoczesne kable i rury osłonowe. Czy to całe portfolio produktów, jakie oferujecie?

Nasza oferta produktowa obejmuje wiele grup towarów; oprócz kabli, przewodów i osłon oferujemy systemy mocowania kabli, systemy identyfikacji kabli oraz systemy rozprowadzania kabli i przewodów. Nasza oferta ciągle się wzbogaca. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową (www.aste.pl), by przekonać się, jak bogata jest gama oferowanych przez nas towarów. Zespół menadżerów sprzedaży działa w bliskich kontaktach z klientami, by poznać ich potrzeby i znaleźć rozwiązania optymalne dla nich.

Jakie nowości ostatnio pojawiły się w Waszym portfolio?

Trudno wymienić wszystkie nowe produkty, ale warto zwrócić uwagę na produkty dla taboru szynowego, w tym na najnowsze rozwiązania w dziedzinie łączności bezprzewodowej; konkretnie mówię o nowej generacji dachowych anten aktywnych. Mieliśmy okazję prezentować je na targach TRAKO – SENCITY® RAIL ACTIVE Rooftop. Oferujemy także nowe produkty dla infrastruktury kolejowej, np. nawierzchniowe koryta kablowe. To pokazuje, że nasze działania w rynku kolejowym nie ograniczyły się tylko do pojazdów szynowych; idziemy dalej …

To budujące, że cały czas się rozwijacie produktowo, ale przecież działalność ASTE to nie tylko działalność biznesowa; Wasza działalność i na tym polu jest niemała … Proszę nam o tym opowiedzieć

ASTE jest firmą odpowiedzialną społecznie. Naprawdę bardzo odpowiedzialną. Dbamy o środowisko naturalne (posadziliśmy ponad 100 drzew i setki krzewów, stosujemy tylko LEDowe źródła światła, zamontowaliśmy ogniwa fotowoltaiczne,…). Dbamy o pracowników (systematyczne podwyżki wynagrodzeń, abonament medyczny, imprezy integracyjne,…). Dbamy o małą ojczyznę (sponsoring strategiczny Fundacji Wspólnota Gdańska: Oliwski Ratusz Kultury, Galeria Sztuki Nowy Warzywniak, Wydział Spraw Fundamentalnych, Akademia Gdańskich Lwiątek, Gdańska Akademia Przedszkolaków, Wigilia Oliwska, Oliwskie Święto Książki, Święto Dzielnicy VIVA OLIVA, Gdańska Plenerowa Galeria Rzeźby, Galeria Jednego Dzieła w Operze Bałtyckiej,… , wspieranie wydawnictw płytowych i książkowych, akcje świąteczne i wiele innych aktywności na rzecz społeczności lokalnej.

Dodaj komentarz