global Tabor Wydarzenia

PESA zaprezentowała pierwszy pociąg dla Ghany [DUŻO ZDJĘĆ]

Podpisana przez PESA umowa ramowa zakłada dostawę do 12 pojazdów dla Kolei w Ghanie. Będą to zespoły trakcyjnej z najnowszej platformy pojazdów regionalnych Pesa. Jako pierwszy dostarczony zostanie pojazd zbudowany na bazie dostarczanego na rynek czeski DMU 847. Jego produkcja właśnie się zakończyła, a w prezentacji pojazdu na bydgoskim Dworcu Głównym uczestniczyli m.in. Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany, wiceminister Piotr Malepszak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko – pomorski oraz Przedstawiciele Zarządu Pesa i Kolei Ghany.

Fot. Michał Ciechowski / Raport Kolejowy
Fot. Michał Ciechowski / Raport Kolejowy

Chciałbym podziękować zarówno za szybką realizację naszego zamówienia, jak i dzisiejszą uroczystość. Dostawa tych nowoczesnych pociągów to milowy krok w rozwoju kolei w Ghanie, który będzie miał ogromne znaczenie nie tylko dla sektora kolejowego, ale dla całości rozwoju społecznego i gospodarczego kraju. Chcemy kontynuować współpracę naszych lokalnych firm z Pesa, to otwarcie na międzynarodową współpracę gospodarczą, które niesie z sobą wiele korzyści dla naszych obywateli  – powiedział Yaw Owusu, Sekretarz Stanu i Prezes Agencji Rozwoju Kolei Ghany.

 

Produkcja tych pojazdów to wyzwanie nie tylko ze względu na ekstremalnie krótki czas realizacji dostawy, ale przede wszystkim specyficzne warunki eksploatacyjne w jakich będą one jeździć. Dla PESA ta umowa to początek współpracy z Ghaną, która jest jednym z najbardziej obiecujących wschodzących rynków kolejowych w Afryce – podkreśla Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

 

Eksperci podkreślają często, że „Pesa jest jedną z głównych polskich, przemysłowych marek eksportowych” … Dzisiejsza uroczystość to potwierdza… Po kilkunastu krajach Europy czas na Afrykę… Panu Ministrowi i przedstawicielom Kolei z Ghany gratuluję wyboru – jestem przekonany, że Wasi pasażerowie będą podróżować bezpiecznymi, komfortowymi pociągami – powiedział Michał Koniuch, Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski

 

Ghana rozpoczęła intensywny proces rozwoju infrastrukturę i buduje swoje własne kompetencje w kolejowych przewozach pasażerskich – zamawiający w 2024 rozpocznie działalność przewozową. Wyprodukowane przez PESA pojazdy będą obsługiwać ruch pasażerski na nowej linii kolejowej łączącej port morski Tema z portem rzecznym Mpakadan. Pojazdy z nowej serii produkcyjnej Regio160 będą spełniały najnowsze europejskie normy emisji spalin i zostaną wyposażone w nowoczesne, ekologiczne silniki Stage V. Będą to pierwsze tak przyjazne środowisku naturalnemu pojazdy DMU dostarczone do Afryki.

Wyzwaniem będzie również sama dostawa pojazdów do klienta, ponieważ dotrą one do Ghany drogą morską.

Po zakończeniu testów w lutym 2024 ten pojazd zostanie podzielony na dwa człony, przetransportowany na specjalnych lawetach do Hamburga, następnie statkiem dotrze do portu Tema w Ghanie. W marcu 2024 rozpoczniemy ostatnie jazdy testowe w warunkach eksploatacyjnych – poinformował Jan Bończyk, szef kolejowego rynku zagranicznego Pesa.

 

Dodaj komentarz