Tramwaje Wywiady

Bozankaya bije rekord świata [WYWIAD]

O nowych tramwajach dla Timisoary, 30-leciu na tureckim rynku i planach na rozwój przedsiębiorstwa opowiada nam Aytunç Günay, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bozankaya.

Aytunc Gunay, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bozankaya (fot. nadesłane)
Aytunc Gunay, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bozankaya (fot. nadesłane)
We wrześniu, na targach InnoTrans w Berlinie, Bozankaya zaprezentowała tramwaj dla Timisoary. Co to za pojazd i czym się wyróżnia?

Wielokrotnie nagradzany tramwaj Bozankaya, dostarczony w ostatnich miesiącach do Timisoary, jest pionierem w branży dzięki dużej pojemności pasażerskiej, niskiemu zużyciu energii, zerowej emisji, nowoczesnej, a także modułowej konstrukcji. Ponadto, przy budowie zastosowaliśmy innowacyjną technologię, zapewniającą jazdę bez sieci trakcyjnej. Właśnie to sprawiło, że Bozankaya zdobyła nagrodę ERCI (European Railway Clusters Initiative) w kategorii “Best Large Enterprise”. Koncepcja baterii opartej na chemii litowo-jonowej, w normalnych warunkach eksploatacji umożliwia jazdę na dystansie prawie 70 km bez sieci trakcyjnej. Osiągnięcie takiego zasięgu jest rekordem świata.

Tramwaj ten jest idealnym rozwiązaniem dla wielu miast, w których występują trudne warunki atmosferyczne. Co ważne, nie zanieczyszcza on powietrza. Specjalna konstrukcja wózka minimalizuje zaś wibracje oraz hałas. Łatwość dostępu zapewnia niska podłoga, komfort -przestronne i jasne wnętrze. Dzięki zwiększonej efektywności energetycznej jest o ok. 2,5 tony lżejszy od podobnych pojazdów tej klasy.