Tramwaje Wywiady

Bozankaya bije rekord świata [WYWIAD]

O nowych tramwajach dla Timisoary, 30-leciu na tureckim rynku i planach na rozwój przedsiębiorstwa opowiada nam Aytunç Günay, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bozankaya.

Aytunc Gunay, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bozankaya (fot. nadesłane)
Aytunc Gunay, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Bozankaya (fot. nadesłane)
We wrześniu, na targach InnoTrans w Berlinie, Bozankaya zaprezentowała tramwaj dla Timisoary. Co to za pojazd i czym się wyróżnia?

Wielokrotnie nagradzany tramwaj Bozankaya, dostarczony w ostatnich miesiącach do Timisoary, jest pionierem w branży dzięki dużej pojemności pasażerskiej, niskiemu zużyciu energii, zerowej emisji, nowoczesnej, a także modułowej konstrukcji. Ponadto, przy budowie zastosowaliśmy innowacyjną technologię, zapewniającą jazdę bez sieci trakcyjnej. Właśnie to sprawiło, że Bozankaya zdobyła nagrodę ERCI (European Railway Clusters Initiative) w kategorii “Best Large Enterprise”. Koncepcja baterii opartej na chemii litowo-jonowej, w normalnych warunkach eksploatacji umożliwia jazdę na dystansie prawie 70 km bez sieci trakcyjnej. Osiągnięcie takiego zasięgu jest rekordem świata.

Tramwaj ten jest idealnym rozwiązaniem dla wielu miast, w których występują trudne warunki atmosferyczne. Co ważne, nie zanieczyszcza on powietrza. Specjalna konstrukcja wózka minimalizuje zaś wibracje oraz hałas. Łatwość dostępu zapewnia niska podłoga, komfort -przestronne i jasne wnętrze. Dzięki zwiększonej efektywności energetycznej jest o ok. 2,5 tony lżejszy od podobnych pojazdów tej klasy.

Tramwaje Bozankaya, które niedawno włączone zostały do sieci transportu publicznego w Timisoarze, są bardzo cenione przez mieszkańców. Pasażerowie podkreślają, że jakość podróży po mieście znacznie wzrosła. Co cieszy, nasz pojazd wzbudził duże zainteresowanie na berlińskim InnoTransie, największych na świecie targach technologii i infrastruktury kolejowej.

Jak wygląda realizacja projektu dla Rumunii?

Podjęliśmy współpracę przy projekcie poprawy transportu w Timisoarze, wspieranego przez fundusze Unii Europejskiej, dzięki spełnieniu wszystkich warunków przedstawionych w specyfikacji przetargowej otwartej przez gminę Timisoara w 2019 roku. Podpisaliśmy kontrakt, w ramach którego do 2023 r. dostarczymy łącznie 23 tramwaje. Aktualnie do Timisoary trafiło już 13 pojazdów. Wraz z dostawą pierwszego zestawu tramwajów Bozankaya, miasto zaczęło dostosowywać się do europejskich standardów transportowych, zarówno pod względem niskiej emisji, jak i komfortu oferowanego pasażerom w trakcie przejazdu.

Jakie kontrakty obecnie realizujecie? Gdzie można spotkać tramwaje Bozankaya?

Nasze autobusy elektryczne, tramwaje i metro spotkać można w wielu częściach świata. Realizujemy projekty dla Turcji, Rumunii, Tajlandii, Francji i Niemiec. Oczywiście dążymy do rozszerzenia naszej obecności na świecie i nawiązania współpracy biznesowej z wieloma innymi krajami – w zależności od unikalnych potrzeb.

Nasze autobusy elektryczne są również używane w Europie, w tym w 13 miastach w Niemczech. Metro Bangkok Green Line, które wyprodukowaliśmy w konsorcjum z Siemensem w zakładach produkcyjnych w Turcji, przewozi codziennie ponad 1 milion pasażerów. Wyprodukowaliśmy również pierwszy autonomiczny pojazd metra dla Turcji.

Dodaj komentarz