Tramwaje Wywiady

Bozankaya bije rekord świata [WYWIAD]

W 2023 roku Bozankaya będzie obchodzić 30-lecie istnienia na rynku tureckim. Jak firma zmieniła się w ciągu tych trzech dekad?

Bozankaya została założona w 1989 roku jako firma badawczo-rozwojowa w Niemczech. Do Turcji wkroczyła w 2003 r. Dziś jest znacznie silniejszą marką, opierając swoje inwestycje na wiedzy zdobywanej przez lata dzięki działalności badawczo-rozwojowej. Na początku zatrudnialiśmy 20 pracowników, obecnie – ponad 1200 w centrum produkcyjnym, w tym prawie 200 inżynierów z działu badań i rozwoju.

Bozankaya projektuje i produkuje elektryczne autobusy, a także lekkie pojazdy szynowe, takie jak metro i tramwaj. Nasz zakład powstał w Ankarze, na powierzchni 100 tys. mkw. Jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w swojej branży w Europie.

Od lat zdobywamy wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2021 r. otrzymaliśmy wspomnianą już nagrodę ERCI. Firma Frost & Sullivan w 2015 r. uznała Bozankaya za Firmę Roku 2015, wręczając nagrodę European Frost & Sullivan Company of the Year Award. Tytuł ten przyznano nam za prace nad niezaspokojonymi potrzebami zarówno w sektorze transportu szynowego, jak i drogowego.

Jakie są wasze plany na przyszłość? Nad czym pracujecie?

Wierzymy, że zielony transport to przyszłość. Wkrótce społeczeństwo będzie bardziej świadome spraw związanych z ochroną środowiska. Będą nie tylko stosować się do rządowych działań i przepisów, ale także walczyć z kryzysem klimatycznym, zaczynając od własnych wyborów.

Przede wszystkim chcemy dać społeczeństwu bezpieczne i ekologiczne pojazdy, dzięki którym świadomie będą mogli zrezygnować z podróży samochodem. Już teraz produkujemy zaawansowane technologicznie, przyjazne dla środowiska pojazdy nowej generacji o zerowej emisji spalin. Dzięki naszym badaniom możemy opracować i wdrożyć innowacyjne technologie, które sprawiają, że transport publiczny jest dostępniejszy, bardziej ekologiczny, bezpieczniejszy, a przede wszystkim niezawodny.

Obecnie prowadzimy osiem projektów badawczo-rozwojowych, które koncentrują się na autonomicznych pojazdach publicznych, integracji elektrycznych autobusów i trolejbusów z istniejącą siecią transportu publicznego oraz rozwoju ładowarek nowej generacji dla pojazdów elektrycznych i systemów kolejowych.

Nasze tramwaje budowane są z wykorzystaniem najnowszych technologii, stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo i komfort pasażerów. Chcemy odnaleźć się we wszystkich ekologicznych i zaawansowanych technologicznie projektach transportowych. Przede wszystkim zaś chcemy dać pasażerom komfort, jakiego jeszcze w transporcie publicznym nie zaznali.