Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Bydgoszcz zamawia 11 niskopodłogowych tramwajów

Miasto Bydgoszczy skorzysta z prawa opcji na zakup kolejnych tramwajów. Tym razem nad Brdę trafi kolejnych 11 niskopodłogowych pojazdów. – Negocjujemy kolejny pakiet, obejmujący 19 tramwajów, na których zakup wykorzystamy pozyskane fundusze unijne – informuje bydgoski Magistrat.

Tramwaj przy przystanku wiedeńskim na ul. Focha (fot. B. Witkowski / Urząd Miasta Bydgoszczy)
Tramwaj przy przystanku wiedeńskim na ul. Focha (fot. B. Witkowski / Urząd Miasta Bydgoszczy)

Bydgoszcz w 2022 r. zamówiła w PESA Bydgoszcz 10 niskopodłogowych tramwajów. Kontrakt ten zawiera prawo opcji na kolejne 36 sztuk. Zamówienie podstawowe warte jest 102 mln zł.

Teraz nad Brdę trafić ma 11 kolejnych tramwajów. Prezydent Rafał Bruski i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej nie mówią ostatniego słowa. Negocjują zakup kolejnych 19 „niskopodłogowców”.

– Jesteśmy w trakcie zakupów kolejnych tramwajów – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę ramową z PESĄ. W jej ramach zleciliśmy też zakup 10 nowych pojazdów. Teraz uruchamiamy kolejny pakiet obejmujący 11 pojazdów. Pracujemy nad tym, by rozszerzyć to zamówienie o następne 19 „niskopodłogowców”. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Te zakupy są możliwe dzięki pozyskaniu środków unijnych na kolejne lata. Zrealizowanie tych zamówień będzie oznaczać, że cała flota tramwajowa liczyć będzie 75  nowoczesnych pojazdów.  To więcej niż obecnie porusza się po bydgoskich torowiskach – podkreśla prezydent.

 

Od 2013 roku do Bydgoszczy trafiły 33 nowe tramwaje. Eksploatowane są na liniach do Fordonu, Dworca Bydgoszcz Główna oraz na nowym torowisku na ul. Kujawskiej.

– Intensywnie przygotowujemy się do dalszego wzmacniania tego środka transportu – deklaruje Miasto. – Trwa budowa nowego mostu tramwajowego łączącego ulice Fordońską i Toruńską. Zdobyliśmy dofinansowanie z funduszy centralnych na rozpoczęcie modernizacji zajezdni tramwajowej. Unijne środki wykorzystamy m.in. na budowę nowej linii m.in. na Szwederowo. Trwa przetarg na dokumentację projektową. Fundusze europejskie trafią także na modernizację torowiska wzdłuż ul. Toruńskiej od Kazimierza Wielkiego do zajezdni tramwajowej oraz modernizację pętli w Lesie Gdańskim.

 

O zmianach w budżecie, które umożliwią rozszerzenia kontraktu z PESĄ o prawo opcji zadecydują na sesji radni Rady Miasta Bydgoszczy.

Umowa podpisana! PESA dostarczy nowe tramwaje do Bydgoszczy

Dodaj komentarz