Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Umowa podpisana! PESA dostarczy nowe tramwaje do Bydgoszczy

PESA podpisała dzisiaj z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy umowę na dostawę 10 tramwajów, z opcją na kolejnych 36 sztuk. Wartość zamówienia podstawowego to 102 mln zł.

Bydgoski tramwaj SWING, wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz.
Ul. Gdańska w Bydgoszczy – tramwaj SWING, wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz.

Bydgoszcz od początku procesu wymiany starego taboru na nowe pojazdy stawiała na tramwaje PESA. W sumie jest ich już w mieście 35. Dwa z nich to Tramicusy 122N, a 33 to  jeżdżące w wielu polskich i europejskich miastach Swingi.

 – Bydgoszcz to nasze miasto i ważny klient. Jesteśmy dumni z tego, że dla bydgoszczan symbolem nowoczesnej, ekologicznej i komfortowej komunikacji miejskiej są nasze Swingi. Doceniamy plany władz, które stawiają na zeroemisyjny transport  i  chcą wymienić wszystkie stare pojazdy na nowoczesny tabor. Takie możliwości stwarza opcja do tej umowy i jesteśmy przygotowani do jej realizacji.” – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz

 

Zamówienie podstawowe zakłada dostawę 10 Swingów,  w tym 6 sztuk tramwajów pięcioczłonowych i 4 sztuk trójczłonowych. Będą to pojazdy nowej generacji, w której projektowaniu wykorzystano najlepsze doświadczenia wypracowane przy dotychczasowej produkcji i eksploatacji tramwajów. Wszystkie będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych.

– „ Wszystkie 10 tramwajów z zamówienia podstawowego dostarczymy do końca listopada przyszłego roku. Ze względu na sytuację  gospodarczą i geopolityczną to jest wyzwanie, ale przykłady terminowych dostaw do Tramwajów Śląskich, MZK Toruń czy rumuńskich Jassów pokazały, że realizowana Strategia 2026+ i wprowadzone w firmie zmiany przynoszą spodziewane efekty.”  – dodał Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego PESA.

 

PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Toruń, Sofia, Kijów, Jassy, Cluj czy Seged. W tej chwili spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Ostatnio podpisała umowę na dostawę 23 tramwajów do stolicy Estonii Tallina. ​

Dodaj komentarz