global Tabor Wydarzenia

Coradia iLint z nagrodą European Railway Award 2021

Projekt innowacyjnego pociągu wodorowego Coradia iLint, wyprodukowany przez Alstom, a zrealizowany na zlecenie Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG), zdobył nagrodę European Railway Award 2021. Uroczyste wręczenie odbyło się online.

Fot. Alstom

Pociąg Coradia iLint został nominowany do nagrody przez jury, w skład którego weszli dyrektorzy generalni branży kolejowej, decydenci UE, laureaci poprzednich edycji oraz wybrani dzien­nikarze.

Uzasadnieniem przyznania nagrody była znakomita współpraca między partne­rami projektu: LNVG, Alstom, krajem związkowym Dolna Saksonia, Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser GmbH (evb) oraz spółką Linde oferującą rozwiązania w zakresie dostaw gazów i technologii. Alstom, wraz ze swoimi partnerami, udowodnił w ramach projektu, że napęd wodorowy jest niezawodną i bezemisyjną alternatywą dla regionalnych pociągów spalinowych na niezelektryfikowanych liniach.

– Niecodziennie zdarza się, że organ publiczny inicjuje zmianę technologiczną w tak szerokim zakresie, a następnie w niej uczestniczy. Dzięki naszym partnerom w fazie testowej udało się nam jako pierwszym wprowadzić to przełomowe rozwiązanie w zakresie obsługi pasażerskiej w Dolnej Saksonii. Naszym celem było zaoferowanie prawdziwej alternatywy dla diesla, przygotowanie nowego rozwiązania do eksploatacji i wprowadzenie go na pierwszą trasę w ramach codziennej obsługi pasażerskiej – mówi Carmen Schwabl, dyrektor zarządzająca LNVG.