global Tabor Wydarzenia

Coradia iLint z nagrodą European Railway Award 2021

Projekt innowacyjnego pociągu wodorowego Coradia iLint, wyprodukowany przez Alstom, a zrealizowany na zlecenie Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG), zdobył nagrodę European Railway Award 2021. Uroczyste wręczenie odbyło się online.

Fot. Alstom

Pociąg Coradia iLint został nominowany do nagrody przez jury, w skład którego weszli dyrektorzy generalni branży kolejowej, decydenci UE, laureaci poprzednich edycji oraz wybrani dzien­nikarze.

Uzasadnieniem przyznania nagrody była znakomita współpraca między partne­rami projektu: LNVG, Alstom, krajem związkowym Dolna Saksonia, Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser GmbH (evb) oraz spółką Linde oferującą rozwiązania w zakresie dostaw gazów i technologii. Alstom, wraz ze swoimi partnerami, udowodnił w ramach projektu, że napęd wodorowy jest niezawodną i bezemisyjną alternatywą dla regionalnych pociągów spalinowych na niezelektryfikowanych liniach.

– Niecodziennie zdarza się, że organ publiczny inicjuje zmianę technologiczną w tak szerokim zakresie, a następnie w niej uczestniczy. Dzięki naszym partnerom w fazie testowej udało się nam jako pierwszym wprowadzić to przełomowe rozwiązanie w zakresie obsługi pasażerskiej w Dolnej Saksonii. Naszym celem było zaoferowanie prawdziwej alternatywy dla diesla, przygotowanie nowego rozwiązania do eksploatacji i wprowadzenie go na pierwszą trasę w ramach codziennej obsługi pasażerskiej – mówi Carmen Schwabl, dyrektor zarządzająca LNVG.

 

Od września 2018 do końca lutego 2020 roku dwa pociągi Coradia iLint koncernu Alstom z po­wo­dzeniem pokonały ponad 180 tysięcy kilometrów w ramach regularnej obsługi pasażerskiej. Obecnie trwa seryjna produkcja tej innowacyjnej jednostki. Pierwsze seryjne pociągi napędzane wodorem wejdą do regularnej eksploatacji w Niemczech w 2022 roku.

– Cieszymy się, że nasz klient został uhonorowany nagrodą za innowacyjny projekt pociągu wodoro­wego. Nasz wspólny projekt Coradia iLint jest wyrazem odważnego zaangażowania w zrównoważoną mobilność poprzez wprowadzanie najnowocześniejszych technologii. Dziś możemy być bardzo dumni z Coradii Ilint – pierwszego i jedynego na świecie pociągu wodorowego – dodaje Gian Luca Erbacci, Senior VP Alstom w Europie

 

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Pociąg jest w pełni bezemisyjny i cichy, a co najważniejsze emituje jedynie parę wodną i wodę. Pociąg został wyposażony w kilka innowacyjnych rozwiązań: technologię czystej konwersji energetycznej, umożliwiającą elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz inteligentny system zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Zaprojektowany specjalnie do użytku na niezelektryfikowanych trasach, zapewnia czystą i zrównoważoną obsługę linii kolejowych przy zachowaniu wysokiego poziomu osiągów.

Nagroda European Railway Award jest przyznawana corocznie od 2007 roku przez UNIFE (Związek Europejskiego Przemysłu Kolejowego) i CER (Wspólnotę Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej) za wybitne osiągnięcia w rozwoju zrównoważonego ekonomicznie i ekologicznie transportu kolejowego.