Inwestycje Wydarzenia

CPK zaprojektuje architekt-legenda

Zaprojektował Most Milenijny w Londynie, Hearst Tower w Nowym Jorku oraz Varso Tower – najwyższy budynek w Warszawie. Stworzy również projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego. Norman Foster, bo o nim mowa, swoją pracę wycenił na 856 mln zł. Skąd taka cena?

Jak informuje Konrad Majszyk, rzecznik CPK, na cenę składa się 65 tys. szczegółowych projektów architektonicznych. Z takiej liczby elementów składać się będzie inwestycja wraz z infrastrukturą otaczającą. Prace zrealizuje konsorcjum Foster Partners i Buro Happold. Wsparcie zapewnią polscy architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates.

Wstępna koncepcja Portu powstać ma w połowie 2023 r. Według założeń spółki CPK, etap projektowania z zakresu zadań master architekta potrwa około dwa i pół roku.

O CPK

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Dodaj komentarz