Tramwaje Wydarzenia

CRRC zaprezentowało wizualizację nowych tramwajów dla Porto

Metro do Porto zaprezentowało ostateczny projekt trzeciej generacji tramwajów, które kursować będą w Porto. Producentem pojazdów będzie chińska firma CRRC. Zamówienie jest pierwszym, które chiński producent będzie realizował dla kraju UE.

Zamówienie dotyczy łącznie 18 tramwajów. Kontrakt wart jest w sumie 49,6 mln euro. Inwestycja sfinansowana zostanie w pełni przez Unię Europejską ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Klimatu.

Nowe tramwaje przyjadą do drugiego co do wielkości miasta Portugalii w szaro-żółtej malaturze. Każdy pojazd mierzyć będzie 35 metrów i pomieści do 252 pasażerów. Miejsca siedzące zapewniono 64 osobom. W pojeździe zainstalowanych zostanie po każdej stronie siedem podwójnych drzwi.

– Chcieliśmy zachować tożsamość i markę wizualną pojazdów, jednocześnie robiąc duży krok w przód – podkreśla Joana Barros, architekt koordynujący zespół projektowy CT (CRRC Tram). – Zastosowana malatura nadaje pojazdom dynamiki, miękkości i nowoczesności. Projekt oświetlenia dla wielu przypominać zaś może uśmiech, co kreuje nasze tramwaje na pojazdy przyjazne pasażerom.

 

Po raz ostatni nowe tramwaje – EuroTram od Bombardiera – trafiły do Porto w 2010 r. Pojazdy z aktualnego zamówienia wyjadą na przedłużoną linię między S. Bento i Casa da Música oraz między Santo Ovídio i Vila d’Este. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w przyszłym roku.