Tramwaje Wydarzenia

CRRC zaprezentowało wizualizację nowych tramwajów dla Porto

Metro do Porto zaprezentowało ostateczny projekt trzeciej generacji tramwajów, które kursować będą w Porto. Producentem pojazdów będzie chińska firma CRRC. Zamówienie jest pierwszym, które chiński producent będzie realizował dla kraju UE.

CRRC zaprezentowało wizualizację nowych tramwajów dla Porto

Zamówienie dotyczy łącznie 18 tramwajów. Kontrakt wart jest w sumie 49,6 mln euro. Inwestycja sfinansowana zostanie w pełni przez Unię Europejską ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Klimatu.

Nowe tramwaje przyjadą do drugiego co do wielkości miasta Portugalii w szaro-żółtej malaturze. Każdy pojazd mierzyć będzie 35 metrów i pomieści do 252 pasażerów. Miejsca siedzące zapewniono 64 osobom. W pojeździe zainstalowanych zostanie po każdej stronie siedem podwójnych drzwi.

– Chcieliśmy zachować tożsamość i markę wizualną pojazdów, jednocześnie robiąc duży krok w przód – podkreśla Joana Barros, architekt koordynujący zespół projektowy CT (CRRC Tram). – Zastosowana malatura nadaje pojazdom dynamiki, miękkości i nowoczesności. Projekt oświetlenia dla wielu przypominać zaś może uśmiech, co kreuje nasze tramwaje na pojazdy przyjazne pasażerom.

 

Po raz ostatni nowe tramwaje – EuroTram od Bombardiera – trafiły do Porto w 2010 r. Pojazdy z aktualnego zamówienia wyjadą na przedłużoną linię między S. Bento i Casa da Música oraz między Santo Ovídio i Vila d’Este. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Dodaj komentarz