Ostatnie dwa tygodnie lutego to czas ostatniej tury ferii zimowych. Począwszy od 14 lutego 2022 roku od zajęć edukacyjnych odpoczną dzieci i młodzież z pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń przygotowana przez PKP Intercity.
Mieszkańcy Podkarpacia mogą liczyć na systematyczny rozwój oferty. W ostatnich miesiącach zwiększono liczbę komfortowych połączeń kategorii InterCity (IC) z Przemyśla oraz Rzeszowa do różnych miast w całej Polsce, a podróże trwają coraz krócej. Mieszkańcy województwa podkarpackiego bez problemu dojadą do Krakowa, Lublina, Warszawy czy Wrocławia. Chętnych na zagraniczne eskapady z pewnością zainteresuje pociąg IC Wawel, którym dojechać można do Berlina lub wysiąść wcześniej w Krakowie, Katowicach, Opolu czy Wrocławiu. Na zimowy wyjazd nad morze podróżnych zabierze IC Przemyślanin. Mieszkańcy Krosna, Jasła i Sanoka zyskali w obowiązującym od grudnia 2021 roku rozkładzie jazdy możliwość weekendowych podróży do Katowic, Opola i Kotliny Kłodzkiej dzięki wydłużeniu w soboty i niedziele relacji pociągu TLK Wetlina.
Mieszkańcy województwa łódzkiego mają do dyspozycji komfortowe połączenia z Katowicami, Trójmiastem czy Wrocławiem. Ważnym udogodnieniem jest też czasowy powrót pociągów na kolejową zakopiankę, co sprawi, że łodzianie dojadą do zimowej stolicy Polski bez przesiadki do zastępczej komunikacji autobusowej. Pasażerów na tatrzańskie stoki zabierze IC Witkacy, którym można dojechać też do Torunia, Bydgoszczy i Gdańska. Ferie zimowe to dobry czas na wycieczkę do stolicy. Między Łodzią i Warszawą kursuje codziennie kilkanaście pociągów, a przejazd na tej trasie zajmuje w większości z nich mniej niż 1,5 godziny.
Mieszkańcy województwa lubelskiego mogą korzystać z szerokiej oferty połączeń z Warszawą. Na zimowe wakacje na Podkarpaciu podróżnych zabierze pociąg IC Górski. Dzięki ukończeniu elektryfikacji linii kolejowej nr 71, podróż z Lublina do Rzeszowa, zajmie nieco ponad dwie godziny. W obecnym rozkładzie jazdy podniósł się także komfort podróży, a to za sprawą zwiększenia liczby połączeń obsługiwanych pociągami z kategorii IC. Lublinianie mogą bezpośrednio dojechać do Krakowa, Łodzi, Wrocławia czy Zielonej Góry, a także czeskiego Bohumina.
Mieszkańcy województwa pomorskiego mogą liczyć na dogodną komunikację z największymi miastami kraju. Podróż z Gdyni do Warszawy może trwać poniżej 3 godzin – o ile zdecydujemy się na pociąg kategorii EIP. Ekonomiczne składy kategorii IC i TLK jadą niewiele dłużej, bo 3 lub 3,5 godziny. Gdańszczanie, którzy chcą ruszyć na ferie w Tatry, będą mieli do wyboru 3 bezpośrednie połączenia: nocny TLK Karpaty z możliwością podróży w wagonie sypialnym, poranny TLK Małopolska oraz skład IC Witkacy, który wyrusza z Trójmiasta przed południem. Do Wrocławia z Gdyni dojeżdżają skład IC Heweliusz oraz IC Mieszko. Oba składy zatrzymują się również w Poznaniu. Do stolicy Małopolski jeździ 15 pociągów dziennie, a wybierać można pomiędzy szybkimi składami EIP lub ekonomicznymi IC i TLK. Na mieszkańców Trójmiasta, czeka również atrakcyjna opcja podróży do Wiednia – teraz promocyjne bilety na pociąg IC Sobieski można zakupić na stronie przewoźnika. Między Gdynią i Berlinem kursuje IC Gedania.