Raport z Polski Wydarzenia

Czy kolej dużych prędkości pojedzie przez Bralin?

Mieszkańcy Bralina (Wielkopolska) protestują przeciwko budowie linii szybkiej kolei, która ma powstać w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. W swoim piśmie skarżą się na wprowadzenie do projektu trasy bezpośrednio przecinającej miejscowość Bralin, czego nie ujęto w pierwotnych przedstawianych planach zagospodarowania przestrzeni.

Mieszkańców martwi bliskie sąsiedztwo domów mieszkalnych, na strukturze archiktektonicznej których pociągi poruszające się z dużą prędkością mogłyby powodować uszkodzenia. Do tego nadmierny ruch (nawet do 200 pociagów na dobę) stanowiłby znaczne utrudnienie codziennego życia. W ramach alternatywy proponują przeniesienie nowej linii kolejowej w miejsce wzdłuż trasy S8.

Duże uwagi kierowane są w stronę władz gminy i wójta Bralina. Zapowiedziano, że brak odniesienia do protestu skutkować będzie ogłoszeniem referendum o odwołanie władz, w tym właśnie wójta.

Emocje nie tylko w Wielkopolsce

Spółka CPK wywiązała się z obietnicy i przedstawiła przed końcem roku preferowany obszar nowego lotniska, który obejmuje ok. 41 km kw. na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Przy wyborze  tego obszaru wzięto pod uwagę zarówno zapewnienie optymalnych parametrów operacyjnych, jak i uniknięcie ingerencji w najliczniej zamieszkane oraz ważne dla społeczności lokalnej tereny.

Pierwsza o preferowanej lokalizacji dowiedziała się lokalna społeczność. Przeprowadzono liczne rozmowy, które pozwoliły mieszkańcom bezpośrednio dowiedzieć się o planowanych działaniach. Posiedzenie Rady Społecznej ds. CPK i konferencja prasowa w sprawie lokalizacji odbyły się w połowie grudnia.

Więcej o sprawie pisaliśmy tu:

Spotkania ws. budowy CPK wciąż budzą emocje

Dodaj komentarz