global Inwestycje Tabor

Deutsche Bahn wygrywa przetarg na obsługę KDP w Egipcie

Deutsche Bahn International Operations podpisał z rządem Egiptu umowę na obsługę przyszłej sieci kolei dużych prędkości. Pierwszy przejazd nową inwestycją odbyć się ma w 2025 r.

Niemiecka spółka zawarła kontrakt z egipskim rządem w trakcie konferencji klimatycznej ONZ COP27 w Sharm el-Sheikh. Umowa na obsługę przyszłej sieci kolei dużych prędkości obowiązywać ma przez 15 lat. W tym celu operator założy spółkę joint venture z lokalnym przedsiębiorstwem Elsewedy Electric (EE).

W Egipcie powstać ma 2000-kilometrowa sieć kolei dużych prędkości. Pierwsze przejazdy linią zaplanowano na 2025 r. Po zakończeniu, trasa będzie szóstą co do wielkości na świecie.

Przy projekcie, oprócz Deutsche Bahn, pracować będzie Siemens Mobility. Firma na początku 2022 r. sfinalizowała kontrakt z Egiptem na budowę trzech linii dużych prędkości. Zainstaluje na nich także ECTS – europejski system sterowania ruchem kolejowym poziomu 2 oraz system zasilania.

Siemens dostarczy do Egiptu także 41 ośmiowagonowych pociągów dużych prędkości Velaro, a także 94 czteroczłonowe pociągi regionalne Desiro. Na północ Afryki trafi również 41 lokomotyw towarowych Vectron.

Źródło: Railway Supply, RailTech

Dodaj komentarz