Konflikt w Ukrainie Przewozy towarowe Wydarzenia

Do portu w Rostocku zmierza pierwszy pociąg z ukraińską kukurydzą

Najwcześniej pod koniec tego tygodnia – najpóźniej na początku przyszłego do Rostoku dotrze pierwszy pociąg z kukurydzą z Ukrainy. Następnie ładunek trafi na statek, który dostarczy ziarno do Afryki Północnej.

Nadawca transportu z ziarnem kukurydzy deklaruje, że towar dotrze do niemieckiego portu na przełomie tygodnia. W sierpniu na północ Niemiec dotrą jeszcze trzy podobne składy. Port obsłuży łącznie do 6 tys. ton ukraińskiego plonu.

Według informacji przekazanych przez stację NDR, transport obejmie także inne ukraińskie zboża.

Eksport produktów rolnych z Ukrainy zablokowany był od 24 lutego. Wtedy bowiem rozpoczął się atak zbrojny Rosji na Ukrainę. 22 lipca zawarto porozumienie, na mocy którego pierwsze statki i pociągi z ukraińskimi plonami ruszą do europejskich portów.

Przypomnijmy

Na przełomie lutego i marca na problem z transportem zbóż, a także żywności zwróciła uwagę Ukrzaliznytsia.

– Wojna grozi światu niedoborami żywności – apeluje Ukrzaliznytsia. – Aby zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu i uratować ukraiński eksport, ukraińskie koleje JSC są gotowe do pilnego zorganizowania dostaw produktów rolnych koleją.

 

Przywrócenie eksportu zboża z Ukrainy jest dla europejskiej gospodarki niezwykle ważne. Może to zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Dodaj komentarz