global Konflikt w Ukrainie Raport z Polski Wydarzenia

Polska wyśle specjalny pociąg na Ukrainę

– Polska przygotuje pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i wyposażeniem medycznym, który pomoże transportować rannych – powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski minister zdrowia Adam Niedzielski. To reakcja naszego kraju na kryzysową sytuację na Ukrainie.

Polska wyśle na Ukrainę specjalny pociąg ( Fot. By UP9 - Own work made in 3D., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6935083)
Polska wyśle na Ukrainę specjalny pociąg ( Fot. By UP9 – Own work made in 3D., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6935083)

W nocy z 23 na 24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin wydał decyzję o rozpoczęciu operacji specjalnej w Donbasie. Rosyjskie wojska wkroczyły na terytorium Ukrainy przez wschodnie, południowe, a także północne granice kraju. Pierwsze ataki nastąpiły około godz. 5.00 (- 4.00 czasu polskiego). Jak poinformowała telewizja CNN, działania te wspierają żołnierze białoruscy.

Według lokalnych mediów, atak Rosji na Ukrainę zebrał już krwawe żniwo. Mowa jest o pierwszych ofiarach – głównie wśród żołnierzy.

Polski rząd zapowiedział pomoc dla rannych. Obecnie trwają przygotowania kilku tysięcy miejsc w szpitalach. Ponadto, na Ukrainę rząd wyśle specjalny pociąg, który ma przetransportować rannych. Na jego pokładzie znajdą się przedstawiciele służb medycznych – m.in. lekarze, a także pielęgniarki. Skład przetransportuje również leki.

– Mogę powiedzieć jedynie to, co mówi cały cywilizowany świat. To działania przerażające, niezrozumiałe, sprzeczne z prawem międzynarodowym. I działania, na które naszej zgody nie będzie – podkreślał w rozmowie z Wirtualną Polską Adam Niedzielski.

 

Premier Mateusz Morawiecki powołał międzyresortowy zespół, który zajmie się logistyką, infrastrukturą, a także przystosowaniem ochrony zdrowia na wypadek, gdyby doszło do eskalacji konfliktu.

Polski rząd zadeklarował szeroko idącą pomoc Ukrainie.

Polska przygotuje pociąg sanitarny z pełną obsługą ratowniczą i pełnym wyposażeniem medycznym. Pomoże on transportować rannych – dodaje minister zdrowia w rozmowie z dziennikarzem WP. – W najbliższych dniach zaplanowane są ćwiczenia z jego użyciem. Będzie odbierał rannych z granicy z Ukrainą. To rozwiązanie stworzone zupełnie od zera, do tej pory nie było wykorzystywane w Polsce.

 

Dodaj komentarz