Inwestycje Tabor Wydarzenia

Do Rumunii trafią pierwsze pociągi Alstom

Nawet 40 międzyregionalnych pociągów Coradia Stream może wjechać na rumuńskie tory. Alstom i rumuński Urząd ds. Reformy Kolejowej (ARF) podpisały umowę na dostawę 20 pojazdów wraz z 15-letnią usługą utrzymaniową. Wartość kontraktu podstawowego to 270 mln euro.

"<yoastmark

Coradia Stream będzie pierwszym pociągiem pasażerskim dostarczonym przez Alstom w Rumunii. W kontrakcie zapisano możliwość skorzystania z opcji na kolejne 20 pociągów. Łącznie z rozszerzonym utrzymaniem całej floty, całkowita szacunkowa wartość projektu może przekroczyć 750 mln euro.

Gian Luca Erbacci, prezes Alstom Europe odniósł się do dotychczasowych doświadczeń na rynku rumuńskim i powiedział:

Nowe międzyregionalne pociągi elektryczne dla Rumunii przyczynią się do bardziej nowoczesnego i zrównoważonego transportu w tym kraju – zgodnie z naszą ambicją, by być liderem w dziedzinie bardziej ekologicznej i inteligentnej mobilności na całym świecie. Cieszę się, że nasze pociągi Coradia, wysoko cenione w tak wielu krajach europejskich, będą kursować również w Rumunii. Ten kontrakt uzupełnia bardzo zróżnicowaną ofertę rozwiązań Alstom w tym kraju, obejmującą wszystkie nasze kluczowe linie biznesowe, od sygnalizacji i projektów infrastrukturalnych po pociągi metra i kompleksowe usługi utrzymania.

 

Opracowane na potrzeby rynku europejskiego pociągi Coradia Stream są wyposażone w system ERTMS poziomu 2 i są zgodne zarówno z normami europejskimi (EN), jak i Specyfikacjami Technicznej Interoperacyjności (TSI). Maksymalna prędkość pociągów będzie wynosić 160 km/h.

Wyposażenie pociągu Coradia

Każdy pociąg będzie miał sześć wagonów, o łącznej pojemności 350 miejsc siedzących. Niska podłoga w całym pojeździe zapewni łatwy dostęp dla wszystkich pasażerów. W środkowych wagonach będzie po dwoje drzwi wejściowych z każdej strony, a w wagonach końcowych po jednych drzwiach z każdej strony. Informację pasażerską będą tworzyły system dźwiękowy dynamicznego wyświetlania. Każdy wagon zyska duże półki bagażowe.