Inwestycje Tabor Wydarzenia

Do Rumunii trafią pierwsze pociągi Alstom

Nawet 40 międzyregionalnych pociągów Coradia Stream może wjechać na rumuńskie tory. Alstom i rumuński Urząd ds. Reformy Kolejowej (ARF) podpisały umowę na dostawę 20 pojazdów wraz z 15-letnią usługą utrzymaniową. Wartość kontraktu podstawowego to 270 mln euro.

"<yoastmark

Coradia Stream będzie pierwszym pociągiem pasażerskim dostarczonym przez Alstom w Rumunii. W kontrakcie zapisano możliwość skorzystania z opcji na kolejne 20 pociągów. Łącznie z rozszerzonym utrzymaniem całej floty, całkowita szacunkowa wartość projektu może przekroczyć 750 mln euro.

Gian Luca Erbacci, prezes Alstom Europe odniósł się do dotychczasowych doświadczeń na rynku rumuńskim i powiedział:

Nowe międzyregionalne pociągi elektryczne dla Rumunii przyczynią się do bardziej nowoczesnego i zrównoważonego transportu w tym kraju – zgodnie z naszą ambicją, by być liderem w dziedzinie bardziej ekologicznej i inteligentnej mobilności na całym świecie. Cieszę się, że nasze pociągi Coradia, wysoko cenione w tak wielu krajach europejskich, będą kursować również w Rumunii. Ten kontrakt uzupełnia bardzo zróżnicowaną ofertę rozwiązań Alstom w tym kraju, obejmującą wszystkie nasze kluczowe linie biznesowe, od sygnalizacji i projektów infrastrukturalnych po pociągi metra i kompleksowe usługi utrzymania.

 

Opracowane na potrzeby rynku europejskiego pociągi Coradia Stream są wyposażone w system ERTMS poziomu 2 i są zgodne zarówno z normami europejskimi (EN), jak i Specyfikacjami Technicznej Interoperacyjności (TSI). Maksymalna prędkość pociągów będzie wynosić 160 km/h.

Wyposażenie pociągu Coradia

Każdy pociąg będzie miał sześć wagonów, o łącznej pojemności 350 miejsc siedzących. Niska podłoga w całym pojeździe zapewni łatwy dostęp dla wszystkich pasażerów. W środkowych wagonach będzie po dwoje drzwi wejściowych z każdej strony, a w wagonach końcowych po jednych drzwiach z każdej strony. Informację pasażerską będą tworzyły system dźwiękowy dynamicznego wyświetlania. Każdy wagon zyska duże półki bagażowe.

Dotychczas zamówiono już ponad 420 pociągów Coradia Stream.
Dotychczas zamówiono już ponad 420 pociągów Coradia Stream.

Pociągi Coradia Stream producent wyposaży w cyfrowy system zliczania pasażerów z czujnikami o wysokiej precyzji. W każdym pociągu znajdą się cztery ekologiczne toalety, rozmieszczone równomiernie na całej długości składy. Jedną z nich producent przeznaczył jest dla osób o ograniczonej mobilności. Projektant dostosuje ostateczną konfigurację, kolorystykę i wykończenie do wymagań Zamawiającego.

Pociąg należy do serii pociągów regionalnych Coradia, które są eksploatowane w całej Europie od ponad trzydziestu lat. Alstom na całym świecie sprzedał 3300 pociągów tej serii. Pojazdy można spotkać m.in. w Danii, Francji, Niemczech, Holandii i Hiszpanii.

Dotychczas zamówiono już ponad 420 pociągów Coradia Stream, a odbiorcami w Europie były Włochy, Holandia i Dania. Włosi pojazdy te eksploatują od połowy 2019 r. Coradia Stream to także rozwiązania bezemisyjne, takie jak zasilanie bateriami i wodorem, dla linii niezelektryfikowanych.

Dodaj komentarz