Inwestycje Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Dworce w Kraśniku i Sadurkach otwarte dla podróżnych

Pierwsi podróżni skorzystali z nowych, komfortowych i ekologicznych dworców kolejowych w Kraśniku i Sadurkach. Budynki powstały w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Nowy dworzec w Sadurkach (fot. PKP S.A.)
Nowy dworzec w Sadurkach (fot. PKP S.A.)

Dworce w Kraśniku i Sadurkach to nowoczesne budynki zrealizowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiej koncepcji PKP S.A. Odznaczają się one prostą, geometryczną i nowoczesną bryłą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Funkcjonalnie budynki są podzielone na dwie części przykryte wspólnym zadaszeniem.

W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono go zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajduje się toaleta, natomiast w drugiej części każdego z dworców mieści się niewielka przestrzeń na wynajem. Pod zadaszeniem, które przykrywa obie części, zlokalizowano również ławki, a także stojaki rowerowe (w każdej lokalizacji pomieszczą one po 28 jednośladów) wraz ze stacją naprawy rowerów. Dworce są niemal identyczne, ale różni je wygląd elewacji. W Kraśniku jest ona wykończona wielkoformatowymi płytami w kolorze białym i melanżowo-szarym, natomiast w Sadurkach została ona wykonana z drewna modrzewiowego, co jest nawiązaniem do wyglądu historycznego budynku dworca.

 

– W Polsce przybywa nowoczesnych i funkcjonalnie zaprojektowanych dworców kolejowych, takich jak te, które właśnie otwarto w Kraśniku i Sadurkach. Jestem przekonany, że niewielkie, ale komfortowe obiekty będą dobrze służyć wszystkim podróżnym i mieszkańcom. Budowa nowych dworców to część naszego wielkiego projektu, którego celem jest dalsza modernizacja polskiej kolei – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycjach mówił także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

– Otwarcie dworców w Sadurkach i Kraśniku to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy województwa lubelskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowane w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynki staną się wizytówkami Sadurek i Kraśnika oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Program Inwestycji Dworcowych

Program Inwestycji Dworcowych zakłada nie tylko rewitalizację zabytkowych dworców, ale także budowę od podstaw całkowicie nowych obiektów. Doskonałym przykładem takich realizacji są właśnie otwarte dworce w Kraśniku i Sadurkach wybudowane w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Są one wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne przyjazne pasażerom i środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz