Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Dworzec PKP w Imbramowicach po modernizacji [ZDJĘCIA]

Dworzec w Imbramowicach na Dolnym Śląsku przeszedł modernizację. To już 12 obiekt w województwie zmodernizowany przez PKP w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Fot. PKP S.A.

Budynek przeszedł kompleksową modernizację, podczas której zmieniony został układ pomieszczeń wewnątrz obiektu. Podróżni mogą korzystać z ogrzewanej i klimatyzowanej poczekalni oraz ogólnodostępnych toalet z pomieszczeniem dla dzieci i opiekunów. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerów informują wyświetlacze z rozkładem jazdy. W budynku pojawiło się także pomieszczenie, które – w przypadku zainteresowania przewoźników – będzie mogło zostać wykorzystane na biuro obsługi klienta. W drugiej części dworca, podobnie jak przed modernizacją, znajdować się będą nastawnia oraz inne pomieszczenia techniczne użytkowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Imbramowicki dworzec zyskał całkowicie nowy wygląd. Zawdzięcza go m.in. elewacji, którą wykonano z blachy tytanowo-cynkowej oraz przeszklonej fasadzie. W zachodniej części budynku wykonano nowe, główne wejście z zadaszeniem. Dotychczasowe wejście do budynku od strony północnej zostało zachowane – będzie pełniło funkcję ewakuacyjną. Obiekt zyskał również dodatkową kondygnację z przeznaczeniem na pomieszczenie techniczne. W ramach prac inwestycyjnych na dworcu wymieniono też dotychczasowe instalacje oraz okna, drzwi, konstrukcję i poszycie dachu.

Na nowo zagospodarowano teren przed dworcem. Budynek zyskał dodatkowe zewnętrzne oświetlenie. Niedaleko głównego wejścia wykonano 7 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami, jedno dla rodziny z dzieckiem oraz jedno miejsce przeznaczone na krótki postój, tzw. kiss&ride. Koło dworca zamontowano również wiatę rowerową wyposażoną w 10 stojaków. Pojawiły się też ławki i kosze na śmieci.

– Imbramowice to kolejna mała miejscowość, która zyska dzięki działaniom polskiego rządu dostęp do nowoczesnej infrastruktury kolejowej, umożliwiającej bezpieczne i komfortowe podróżowanie. Cieszę się, że prace nad nowoczesnym dworcem kolejowym zostały poprowadzone przez wykonawcę tak sprawnie. Inwestycja nadzorowana przez PKP S.A. została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizację do 2023 r. prawie 200 dworców kolejowych w całym kraju za łączną kwotę prawie 2 mld zł – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

O inwestycji mówił także przedstawiciel MAP.

– Wszystkie inwestycje, jakie prowadzimy w Grupie PKP, mają jeden cel – podwyższenie standardu obsługi podróżnych. Bo to oni są najważniejsi. Jeśli pasażerowie będą zadowoleni, Grupa PKP będzie odnosiła kolejne sukcesy. Dworzec w Imbramowicach jest już czwartym zmodernizowanym i oddanym do użytku podróżnych od początku tego roku. Dla woj. dolnośląskiego, to również kolejna dobra wiadomość, po zakończonych w styczniu remontach w Smolcu i Kątach Wrocławskich. Odnowione dworce mają wyższy standard, są dostosowane do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym niepełnosprawnych i są po prostu ładniejsze. Dlatego myślę, że spełnią oczekiwania mieszkańców regionu i podróżnych oraz będą im dobrze służyć  – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Od dzisiaj dworzec w Imbramowicach zachęca podróżnych do korzystania z komunikacji kolejowej. Ze wsparciem Funduszy Europejskich oraz środków krajowych powstał spójny architektonicznie, nowoczesny obiekt, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowa dworca poprawi komfort i standard obsługi podróżnych. To już kolejny dworzec na Dolnym Śląsku oddany do użytkowania w ostatnim czasie – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

– Modernizacja dworca w Imbramowicach to przykład sprawnie przeprowadzonej inwestycji. Prace budowlane trwały niewiele ponad rok, a ich efektem jest estetyczny, nowoczesny budynek dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. To kolejny obiekt, dzięki któremu zwiększa się komfort podróżowania koleją po Polsce – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. – W ramach Programu Inwestycji Dworcowych na terenie Dolnego Śląska przebudowywanych jest jeszcze 5 dworców – Boguszów Gorce Zachód, Bolesławiec, Szklarska Poręba Górna, Wałbrzych Główny i Węgliniec – dodaje.

Obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Zlikwidowano dotychczasowe bariery architektoniczne. Wewnątrz pojawiły się ścieżki i mapy dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a. Z myślą o osobach niedosłyszących założono pętlę indukcyjną. Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowano też toalety w budynku.

– Cieszymy się, że na mapie kolejowej Polski przybywa obiektów zmodernizowanych dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Już ponad 37 mld zł unijnego dofinansowania z perspektywy 2014-2020 trafiło na inwestycje kolejowe w Polsce. Środki unijne znacząco przyczyniają się do odnowy i unowocześnienia wizerunku polskiej infrastruktury kolejowej. Przebudowany, odnowiony w formule proekologicznej i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych, również tych z niepełnosprawnościami, dworzec kolejowy w Ibramowicach stanowi przykład takiej właśnie inwestycji – mówi Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w ramach inwestycji dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe, energooszczędne oświetlenie z automatyka sterującą. Aby ograniczyć straty ciepła, budynek ocieplono oraz zamontowano w nim okna i drzwi o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Ekologiczne będzie również ogrzewanie, które zapewni zainstalowana pompa ciepła. Nadzór nad wszystkimi urządzeniami i systemami na dworcu zapewni BMS (Building Management System), który także przyczyni się do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody. Nad bezpieczeństwem podróżnych czuwać będzie system monitoringu, a także systemy kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm NT SYSTEM Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku i Solar System Sp. z o.o. z siedzibą w Jeleniej Górze. Za projekt odpowiada An Archi Group Sp. z o.o. Koszt całej inwestycji wyniósł 6,4 mln zł brutto. Przebudowa była dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dodaj komentarz