Konflikt w Ukrainie

EBI przekaże 6,7 mln euro na “pilne potrzeby kolejowe” na Ukrainie

EBI i Ukrzaliznycia podpisały umowę na dotację unijną w wysokości 6,7 mln euro na zaspokojenie pilnych potrzeb transportu kolejowego na Ukrainie. Kontrakt podpisano w Kijowie.

Fot. Ukrzaliznytsia
Fot. Ukrzaliznytsia

Od początku rosyjskiej inwazji, Ukrzaliznytsia odgrywa kluczową rolę w świadczeniu usług transportowych i ewakuacji z regionów najbardziej dotkniętych atakami.

Unijna dotacja w wysokości 6,7 mln euro pierwotnie trafić miała na projekt modernizacji Ukrzaliznytsii. Wraz z wybuchem wojny potrzeby Ukrainy się zmieniły. Środki skierowane zostaną na zaspokojenie pilnych potrzeb w zakresie transportu pasażerskiego i pomocy humanitarnej.

– To wsparcie od naszych zagranicznych partnerów jest ważniejsze niż kiedykolwiek – mówił Anton Mishin, członek zarządu Ukrzaliznytsia. – Doceniamy szybką reakcję Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. To niezwykle ważne dla zachowania płynności przedsiębiorstwa, odbudowy zniszczonej przez wroga infrastruktury oraz zapewnienia stabilnej pracy kolei. Wierzymy w nasze wspólne zwycięstwo i realizację szeregu nowych projektów infrastruktury kolejowej.

 

Transport kolejowy okazał się niezwykle ważny dla ratowania mieszkańców Ukrainy i przemieszczania uchodźców.

– Doceniamy niewiarygodne wysiłki Ukrzaliznytsii – mówi Chloe Allio, szefowa Departamentu Współpracy Gospodarczej, Energii, Infrastruktury i Środowiska Przedstawicielstwa UE na Ukrainie. – Współpraca w zakresie transportowym pozostaje priorytetem dla UE i obejmuje w szczególności rozbudowę połączeń kolejowych między UE a Ukrainą.

 

Bank Unii Europejskiej jest zdeterminowany, by wspierać naród ukraiński w oporze wobec brutalnej, nielegalnej i nieuzasadnionej rosyjskiej agresji.

– Podpisanie kontraktu na dotację w wysokości 6,7 mln euro to realne wsparcie działalności ukraińskiej kolei – mówił Rafał Rybacki, Dyrektor Departamentu Kredytów Sektora Publicznego w Europie Wschodniej. – Połączenia kolejowe są ważniejsze niż kiedykolwiek. W oparciu o wsparcie KE Ukrzaliznytsia zaspokoi najpilniejsze potrzeby. My zaś wciąż pozostajemy zaangażowani we wsparcie Ukrainy.

 

O wsparciu mówił także Jean-Eric de Zagon, szef Europejskiego Banku Inwestycyjnego na Ukrainie.

Ukraina i Ukraińcy mogą liczyć na wsparcie EBI w odbudowie infrastruktury krytycznej – mówił.

Dodaj komentarz