Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Gdańsk pożegnał ostatni wysokopodłogowy tramwaj [ZDJĘCIA]

To ważny moment dla gdańskiej komunikacji miejskiej, a jednocześnie zamknięcie pewnego rozdziału jej historii. W piątek 5 marca 2021 z użytku wycofany został ostatni tramwaj wysokopodłogowy. Od teraz pasażerowie korzystać będą z dostępniejszych pojazdów.

Fot. nadesłane

Całkowite wycofanie z ruchu tramwajów wysokopodłogowych możliwe było dzięki zakończonej niedawno dużej inwestycji, czyli zakupowi 30 nowoczesnych tramwajów Pesa Jazz Duo dla Gdańska, o których pisaliśmy już wcześniej:

Do Gdańska dotarł 30. tramwaj Pesa Jazz Duo

W uroczystym przejeździe i konferencji prasowej poświęconej unowocześnianiu transportu publicznego w Gdańsku wzięli udział m.in. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów Sp. z o.o. – Maciej Lisicki oraz Członek Zarządu ds. Sprzedaży PESA Bydgoszcz SA – Maciej Maciejewski.

Nowa wersja tramwajów Jazz Duo różni się od pięciu tramwajów  dostarczonych przez Pesa do Gdańska w 2015 roku. Nowe modele zyskały szereg rozwiązań, które dodatkowo podniosły komfort jazdy pasażerów oraz warunki pracy motorniczych. W pojazdach w przestrzeni pasażerskiej i w kabinach prowadzącego zamontowane zostały gniazda USB. Wyznaczono także osobne zabezpieczone stanowisko dla roweru i udoskonalono oświetlenie stopni wejściowych. Samopoczucie pasażerów poprawia zmienna barwa oświetlenia, która dostosowuje się do temperatury zewnętrznej tj. przy chłodzie – jest to barwa ciepła, podczas wysokiej temperatury  – barwa zimna.

Czytaj dalej >