Wydarzenia

Grupa PKP zwiększa poziom cyberbezpieczeństwa

Funkcjonujące już w Europie ISAC w sektorze finansowym i energetycznym koncentrują się przede wszystkim na współpracy z organizacjami powołanymi do przeciwdziałania cyberprzestępczości, jak również na aspektach badawczych i rozwojowych. W czerwcu 2019 r. w Brukseli oficjalnie uruchomiono europejskie centrum wymiany i analizy informacji o kolei (ISAC), aby wspierać zacieśnianie współpracy i wymiany doświadczeń między przedsiębiorstwami kolejowymi. Powołanie ISAC-Kolej to także jeden z elementów opracowanego projektu „Polityki współpracy w zakresie informatyki i telekomunikacji w ramach Grupy PKP i PKP PLK” i jest krokiem w kierunku budowy kolejowego Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego – CSIRT.

Jednym z celów polityki jest konieczność standaryzacji oraz ustanowienia wspólnych zasad zarządzania obszarem cyberbezpieczeństwa w transporcie kolejowym oraz  ochrona wszystkich jego aspektów cyberprzestrzeni, a także aktywne wsparcie budowy Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważnym obszarem współpracy w sektorze kolejowym, z uwagi na to, że kolej jest jedną z gałęzi gospodarki o strategicznym znaczeniu oraz dlatego, że liczba ataków na sieci teleinformatyczne na świecie wykazuje tendencję wzrostową. Porozumienie podpisane przez spółki Grupy PKP ma na celu zacieśnienie współpracy w tym obszarze, wymianę doświadczeń i  przeciwdziałanie incydentom w tym zakresie – podkreśla Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

 

Działania skomentował także prezes zarządu PKP Informatyka.

– To, co dotychczas realizowaliśmy po części w sposób nieformalny, zdobywając kolejne doświadczenia, wiedzę oraz niezbędne narzędzia, dziś przechodzi w fazę formalizacji, poprzez określenie procesów oraz wdrożenie standardów dostosowywanych do ich realizacji. Cieszę się, że PKP Informatyka, wyspecjalizowana w tym obszarze, będzie mogła przyczynić się w sposób bardzo wymierny do wzrostu poziomu cyberbezpieczeństwa w transporcie kolejowym, a także rozwoju Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. Mając także na uwadze wdrożenie zapisów polityki IT podpisane porozumienie świadczy o rozpoczęciu jej realizacji oraz pogłębianiu w tym zakresie współpracy w Grupie PKP oraz PKP PLK – mówi Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka.

 

Sygnatariuszami podpisanego porozumienia w sprawie utworzenia ISAC-Kolej są spółki Grupy PKPPKP S.A., PKP Intercity S.A., PKP CARGO S.A., PKP Informatyka Sp. z o.o., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., a także PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Instytut Kolejnictwa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) – Państwowy Instytut Badawczy.

Dodaj komentarz