Inwestycje

GZM dofinansuje przebudowę infrastruktury kolejowej w Dąbrowie Górniczej

W centrum Dąbrowy Górniczej przebudowana zostanie infrastruktura kolejowa i drogowa. Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dofinansuje projekt kwotą 10 mln zł. Ponadto, Metropolia, wspólnie z gminami i miastami, zamierza zgłosić najważniejsze inwestycje w ramach budowy Kolei Metropolitalnej, do Programu „Kolej +”

Inwestycja planowana w centrum Dąbrowy Górniczej zostanie przeprowadzona pod kątem powstania Kolei Metropolitalnej i budowy dodatkowej pary torów, tylko dla pociągów aglomeracyjnych. Ponadto pasażerowie będą mogli korzystać też z centrum przesiadkowego.

Tylko w tym roku Metropolia przekaże na rzecz inwestycji 10 mln zł. W Wieloletnim Planie Finansowym na przyszły rok kwota dofinansowania przewiduje kolejne 16 mln zł.

Część projektów inwestycyjnych, związanych z budową Kolei Metropolitalnej, GZM zgłosić chce do Programu „Kolej +”. Projekty mają wówczas szansę uzyskać dofinansowanie państwa nawet w 85 proc. Pozostałą kwotę pokrywają wtedy jednostki samorządu terytorialnego.

– Jesteśmy po spotkaniu informacyjnym z gminami. Opracowaliśmy razem z ekspertami wstępny harmonogram wspólnych działań z gminami i miastami Metropolii. Przed nami kolejne spotkania, na których będzie rozmawiać o wybranych projektach – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek Zarządu GZM. – Mam nadzieję, że finalnie do spółki PKP PLK S.A., która prowadzi nabór wniosków trafi kilka projektów inwestycyjnych, wpisujących się w plany budowy Kolei Metropolitalnej – dodaje.

 

Głównym celem programu Kolej+ jest uzyskanie lub usprawnienie połączenia miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców z miastem wojewódzkim. Projekty muszą zostać przesłane do PKP PLK  S.A. do 26 sierpnia br. Następnie zostaną one ocenione pod względem merytorycznym przez zarządcę infrastruktury. W II etapie wnioskodawcy opracują wstępne studia planistyczno-prognostyczne dla projektów, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez PKP PLK S.A. Najpóźniej w lutym 2022 roku będą znane projekty, zakwalifikowane do dofinansowania, a ich realizacja ma zakończyć się do grudnia 2028 roku.

Dodaj komentarz