global Wydarzenia

Hiszpanie uruchomili szybkie połączenie Madryt-Murcja

Hiszpański premier Pedro Sánchez wraz z królem Filipem VI dokonali oficjalnej inauguracji kolei dużych prędkości na linii Madryt-Murcja. Dzięki tej, wartej ponad 410 milionów euro, inwestycji czas podróży koleją AVE (Alta Velocidad Española) między Murcją a Madrytem został skrócony do 2 godzin i 45 minut.

Fot. Raquel Sánchez / Twitter
Fot. Raquel Sánchez / Twitter

Południowo-wschodni region Hiszpanii – Murcja zyskał szybkie połączenie ze stolicą, na które czekano wiele lat. Budowę linii obiecano mieszkańcom już dawno, lecz prace postępowały bardzo wolno, znacznie wydłużając czas oczekiwania. Finalne zakończenie sukcesem tego przedsięwzięcia, uświetnili swą obecnością szef rządu oraz panujący monarcha Filip VI Burbon.

Hiszpania idzie naprzód dzięki zupełnie nowej infrastrukturze, która generuje nowe inwestycje i możliwości; jej terytoria rozwijają się, gwarantując równe szanse wszystkim naszym obywatelom, niezależnie od tego, gdzie mieszkają – powiedział premier Pedro Sánchez

 

Otwarcie linii kończy odcinek Monforte del Cid-Murcia korytarza śródziemnomorskiego i było współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Pociągi będą od tej pory kursować w obu kierunkach między Murcją a hiszpańską stolicą, cztery razy dziennie. W każdym z pociągów znajdą się z kolei miejsca dla 354 pasażerów.

Ceny biletów na owej trasie wahają się od 19 do nawet 90 euro, co w dużym stopniu wynika z terminu dokonania rezerwacji. Już pierwsze dni funkcjonowania pokazały jednak, że nie brakuje chętnych na odbycie tej podróży.

Z drobnymi problemami zetknęli się jedynie podróżni, jadący pierwszym pociągiem AVE z Madrytu do Murcji. Z powodu awarii infrastruktury w Alicante, skład dotarł na miejsce z ok. 20 minutowym opóźnieniem. Wszystkim pasażerom obiecano jednak zwrot 50% wartości biletu.

Dodaj komentarz