Publikacje Firm

IMPACT z nowym inwestorem strategicznym

Wiodący polski producent systemów bateryjnych firma Impact Clean Power Technology S.A. pozyskał strategicznego inwestora. Jest nim polska Grupa FAMUR, która inwestuje w sektor zielonej transformacji. Dzięki zaangażowaniu nowego udziałowca Impact może kontynuować dalszy dynamiczny wzrost, oparty między innymi o wdrażanie nowych generacji systemów bateryjnych, rozwiązań wodorowych i szybką budowę GIGAFACTORYX.

Fot. Impact Clean Power Technology
Fot. Impact Clean Power Technology

Impact Clean Power Technology zajmuje się produkcją i integracją zaawansowanych systemów magazynowania energii opartych o ogniwa litowo-jonowe. Nowy promowany obszar działalności firmy to wodorowe ogniwa paliwowe. Jest także dostawcą wielkoskalowych magazynów energii  dla segmentu OZE i przemysłowych systemów zasilania. Główne linie produktowe firmy to systemy bateryjne dla transportu kołowego i szynowego oraz stacjonarne magazyny energii dla rynku OZE i tradycyjnej energetyki, przemysłu wydobywczego, kolejnictwa i robotyki.

Klientami Impact są polscy i zagraniczni producenci pojazdów, w tym autobusów, tramwajów, trolejbusów czy pojazdów szynowych, opartych o napędy elektryczne, a także spółki z branż: transportowej, przemysłowej, energetycznej (konwencjonalnej i OZE), kolejowej i telekomunikacyjnej. Jednym z kluczowych klientów Spółki jest Solaris, którego autobusy w istotnej części zasilane są systemami bateryjnymi Impactu, jak również Alexander Dennis Ltd,  Voith SE & Co, Kiepe Electric Carrosserie HESS AG, Skoda Electric, czy Normet.

– Zbudowaliśmy silny zespół inżynierów i profesjonalistów, dzięki którym od lat w naszym laboratorium powstają kolejne generacje innowacyjnych systemów bateryjnych. Produkty Impact Clean Power Technology dostarczamy na rynki w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i w Nowej Zelandii. W obszarze magazynowania energii angażujemy się w przełomowe projekty OZE w Polsce. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wspieramy globalne działania na rzecz gospodarki bezemisyjnej, w tym także nadchodzącej wodorowej rewolucji. Cieszymy się, gdyż konsolidacja potencjałów Grupy FAMUR i naszego umożliwi nam zarówno dalszy rozwój w obszarze nowych produktów, jak i zwiększenie mocy produkcyjnych oraz dywersyfikację z zakresie naszych klientów i dostawców. Wierzę, że nasza współpraca to silny impuls do rozwoju branży OZE w kraju i na świecie – mówi Bartłomiej Kras, prezes zarządu i współzałożyciel Impact Clean Power Technology.

 

W wyniku przeprowadzonej transakcji Grupa FAMUR nabyła większościowy pakiet akcji Impact Clean Power Technology. Poprzez akwizycję wiodącego polskiego producenta systemów bateryjnych, FAMUR wchodzi w kolejne obszary związane z zieloną transformacją, po ubiegłorocznej inwestycji w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B.

– Wobec dynamicznych zmian gospodarczych i procesów transformacyjnych w polskiej energetyce konsekwentnie zmieniamy Grupę FAMUR, zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku strategią przekształcenia jej w holding inwestujący w zieloną transformację. Akwizycja Impact Clean Power Technology jest spójna z tymi założeniami. Magazynowanie energii to kolejny po segmencie PV perspektywiczny obszar, dywersyfikujący działalność Grupy FAMUR.  Wspólnie z TDJ oraz z Impact Clean Power Technology chcemy wykorzystać budowane przez lata przewagi, by rozwijać i skalować biznes na rosnącym rynku systemów bateryjnych i magazynów energii – mówi Mirosław Bendzera, prezes zarządu FAMUR SA.

Dodaj komentarz