Konferencja Raport z Polski

IT w służbie kolei. Za nami XVIII konferencja “Telekomunikacja i Informatyka na Kolei”

W dalszej części wydarzenia głos zabrała Jolanta Lutek z Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury. Omówiła Krajowy Plan Wdrażania Technicznej Specyfikacji Interoperacyjności „Sterowanie” – System ERTMS”.

Kolej stoi dziś przed niepowtarzalną szansą zwiększanie swojego udziału w systemie transportowym – mówiła. – Sprzyja temu dostępność finansowania, czynniki ekonomiczne, społeczne oraz polityczne. Wykorzystywanie tej możliwości zależy jednak od ścisłej współpracy w ramach UE. Dąży się do odpowiedniego inwestowania środków, które przeznaczone zostają m.in. na poprawę ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardów podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów.

 

Jak podkreśliła Jolanta Lutek, zapewnienie bezpieczeństwa na polskiej kolei jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Infrastruktury.

W tej części konferencji na scenie pojawili się także: Prezes Zarządu PKP TELKOL Sp. z o.o. – Maciej Zagórski, który poruszył temat efektywnego zarzadzania majątkiem poprzez systemy paszportyzacji” oraz Prezes Zarządu PKP Informatyka – Tadeusz Turzyński, prezentujący temat „Implementacja założeń Polityki IT Grupy PKP i PKP PLK przez Spółkę PKP Informatyka”.

Konferencja była także okazją do przybliżenia słuchaczom systemu CSDIP. Temat ten zgłębił Błażej Dikunov – Specjalista ds. wdrożeń, programista CSDIP, reprezentujący Złotego Partnera wydarzenia, firmę SAT-SYSTEM Sp. z o.o.

Jacek Wosz, Presales Manager z firmy Vmware Poland Sp. z o.o. (Srebrny Partner) podjął temat „Modernizacja aplikacji jako katalizator zmian na kolei w nowoczesnym środowisku chmury hybrydowej”, zaś o cyberbezpieczeństwie w temacie „Wsparcie procesów zarządzania bezpieczeństwem ICT z perspektywy dostawcy usług cybersecurity” mówił Sławomir Pyrek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie EXATEL S.A. (Srebrny Partner).