Wydarzenia

Jak wyglądały dworce kolejowe przed II wojną światową?

Wystawa „Architektura dworców kolejowych 1918-1939” to najnowszy projekt wystawienniczy Stacji Muzeum, który ma opowiedzieć historię zmieniającej się architektury dworców kolejowych lat 20. I 30. XX wieku w II RP. W ciągu dwudziestu lat architektura kolejowa przekształcała się, kładąc przede wszystkim nacisk na znalezienie jej narodowego wyrazu.

Dworzec kolejowy Zbąszyń, rok 1930 (fot. Blompl, WikiMedia Commons)
Dworzec kolejowy Zbąszyń, rok 1930 (fot. Blompl, WikiMedia Commons)

Silnie odczuwano potrzebę budowania architektury, która obwieszczałaby przynależność ziem odradzającego się państwa do ojczystej tradycji. Dworce kolejowe miały być widocznym znakiem ducha polskiego dla wszystkich przejeżdżających przez stację podróżnych.

Dominującym źródłem inspiracji dla tej architektury były formy dawnych stylów – polskiego renesansu, baroku, klasycyzmu, które nadawały nowemu budownictwu charakter narodowy. Dworce przyjmowały formy polskiego dworu szlacheckiego w latach 20. XX wieku, aby z czasem podążając za nowoczesnością zmieniać formy na modernistyczne w zgodzie ze zmieniającym się nurtem w sztuce lat trzydziestych.

Na wystawę otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu zagadnienie stylów architektonicznych dworców kolejowych w okresie międzywojennym zostanie przedstawione w zupełnie nowej odsłonie i nabierze nowego kształtu i wymiaru niż dotychczasowe wystawy mające miejsce w murach naszej instytucji. W tym projekcie zamierzamy wykorzystać najnowsze trendy w wystawiennictwie. Duża sala wystawowa Stacji Muzeum stanie się przestrzenią dla multimedialnej ekspozycji zmieniającej zwykłą rzeczywistość w pełne dynamiki, ruchu, barw i dźwięków tematyczne show, idealne aby przyciągnąć widza i na długo zapaść w pamięć. Ta wystawa ma opowiedzieć historię zmieniającej się architektury dworców kolejowych lat 20. I 30. XX wieku w II RP, które przeobrażały się przybierając nowe formy, równolegle do zmieniającej się rzeczywistości w niepodległym państwie oraz podążając ku nowoczesności wraz ze zmieniającymi się prądami.

Dodaj komentarz