Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Koleje Dolnośląskie chcą wozić pasażerów w góry i nad morze

Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynęły dwa wnioski Kolei Dolnośląskich o udzielenie wolnego dostępu na dwóch trasach typowo turystycznych. Mowa o kierunku Świnoujście oraz Zakopane. Przewoźnik planuje wstępnie kursy w okresie wakacyjnym, w przypadku wyjazdów w góry także w czasie szkolnych ferii zimowych.

Koleje Dolnośląskie chcą wozić pasażerów w góry i nad morze

Skąd wziął się ten pomysł?

Chociaż proces uruchamiania nowych linii dopiero raczkuje, to Koleje Dolnośląskie wstępnie zakładają, że pierwsze pociągi wyjadą na nie już w przyszłym roku. Jak tłumaczy rzecznik przewoźnika, Bartłomiej Rodak, plany te stanowią wyraźną odpowiedź na coraz większą konkurencyjność rynku kolejowego. Organizując przejazdy w dwóch popularnych, urlopowych kierunkach KD ma szansę wzbogacić swoją ofertę, zdobywając tym samym nowych pasażerów.

Wnioski zostały złożone w UTK już na początku czerwca, jednak przewoźnik został wezwany do uzupełnienia braków merytorycznych oraz dwukrotnie do uzupełnienia braków formalnych. Po poprawnym ostatecznie wnioskowaniu Kolei Dolnośląskich, Urząd mógł oficjalnie ogłosić rozpoczęcie postępowania administracyjnego. W pierwszej kolejności inni przewoźnicy, którzy już obsługują wspomniane trasy będą mieli możliwość złożenia wniosków o wykonanie analizy równowagi ekonomicznej. Jeśli nie zrobią tego w ciągu miesiąca, postępowanie będzie prowadzone dalej standardowym torem.

Jak wygląda wstępny rozkład jazdy?

Koleje Dolnośląskie przedstawiły wstępne rozkłady jazdy dla każdej z tras. Obie mają być obsługiwane w terminach od 25 czerwca 2022 roku do 30 sierpnia 2026 roku. Przejazdy mają odbywać się w wakacyjne weekendy – po jednym kursie dziennie. W przypadku linii północnej Wrocław Główny – Świnoujście odjazdy planowane są w soboty o godzinie 5:30. W kierunku powrotnym przewidziano przejazdy od godziny 17:52 w niedziele.

W relacji Głogów – Zakopane przez Wrocław Główny odjazd w sobotę planowany jest na godzinę 5:00, a powrót z Zakopanego w niedzielę o 16:02. Jak wspominaliśmy na tej trasie przejazdy mają być realizowane również w sezonie zimowym.

Koleje Dolnośląskie nie wykluczają przy tym, że jeśli nowa oferta spotka się z zainteresowaniem i aprobatą pasażerów, będą planować uruchomienie innych relacji, również o charakterze dalekobieżnym.

Autor: Katarzyna Jarząbek

Zarząd Metropolii GZM ogłosił przetarg na przygotowanie „Wstępnego Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej”

Dodaj komentarz