Zarząd Metropolii GZM ogłosił przetarg na przygotowanie opracowania „Wstępnego Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej”. Dokument określi rozwiązania dla „Koncepcji Kolei Metropolitalnej”. Realizacja inwestycji rozłożona została w czasie – na okres 20 lat.
Jak podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, atutem metropolii jest istniejąca infrastruktura kolejowa, która tylko czeka na dostosowanie do potrzeb konkretnego modelu transportu.
W rozmowach o stworzeniu kolei podkreślane są aspekty proekologiczne.
– Chcemy skłonić jak najwięcej mieszkańców Metropolii do rezygnacji z indywidualnego samochodu na rzecz autobusu, tramwaju czy pociągu. Warunkiem do dokonania takiego wyboru jest nowoczesny transport publiczny. Metropolia zmierza konsekwentnie w tym kierunku – tłumaczy Grzegorz Kwitek.
Opracowanie „Wstępnego Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej” ma potrwać około 4 lat. Pozwoli określić rozwiązania możliwe do realizacji w „Koncepcji KM”. Ta jest podstawowym dokumentem stworzonym przez naukowców Politechniki Śląskiej i zawiera 4 warianty – od podstawowego do najbardziej rozwiniętego.
Jak informują na stronie metropoliagzm.pl członkowie zarządu, dokument zawierać ma dwa rodzaje koncepcji rozwoju.
Pierwsza – krótkoterminowa:
W jej ramach powstaną nowe przystanki kolejowe, a stare będą miały zmienioną lokalizację. Inwestycja ma zintegrować transport zbiorowy i indywidualny poprzez dostosowanie rozkładów jazdy, uwzględnienie stacji przesiadkowych oraz parkingów dla samochodów. Zawierać ma również zapotrzebowanie na tabor oraz wielkość i lokalizację zapleczy technicznych. Działania te mają zostać określone do 2025 r.