Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Koleje Mazowieckie odebrały od Stadlera kolejne FLIRTy

Koleje Mazowieckie odebrały kolejne nowoczesne pociągi FLIRT od Stadler Polska. Tym samym przewoźnik posiada już prawie dwie trzecie pojazdów z rekordowej umowy z siedleckim producentem taboru.

Fot. Koleje Mazowieckie
Fot. Koleje Mazowieckie

W parku taborowym Kolei Mazowieckich znajduje się już 40 elektrycznych zespołów trakcyjnych ER 160 FLIRT. W pierwszej połowie miesiąca w Sekcji MNG podpisano końcowy protokół techniczny pojazdu o numerze 38. Z kolei 26 września KM odebrały dwie kolejne jednostki o numerach 39 i 40.

Nowo dostarczone elektryczne zespoły trakcyjne typu FLIRT serii ER 160 zostały wyprodukowane w ramach czwartej umowy wykonawczej, zawartej w I kwartale 2021 r. Obejmuje ona produkcję 15. pojazdów, z czego 10 już zostało odebranych. Wartość umowy to prawie 500 mln zł brutto. Jej dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura  i Środowisko na lata 2014-2020 to około
202 mln zł.

– Zrealizowaliśmy już znaczną część podpisanego kontraktu, co jest ogromnym sukcesem Spółki. Wszystko odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem, dzięki dobrze układającej się współpracy z firmą Stadler. To właśnie poprzez nowe inwestycje taborowe możemy rozwijać się jako przewoźnik pasażerski i zapewniać coraz lepsze i bezpieczniejsze warunki podróży na Mazowszu – powiedział Czesław Sulima, Członek Zarządu, Dyrektor Eksploatacyjny.

 

O inwestycji mówi także przedstawiciel Stadler Polska.

– Dostawy nowych pojazdów FLIRT do Kolei Mazowieckich przebiegają bardzo sprawnie mimo niełatwej sytuacji na rynku. Bardzo dziękuję naszemu Klientowi – Kolejom Mazowieckim za udaną współpracę. Cieszę się, że poprzez dostawy naszych nowoczesnych pojazdów z Siedlec możemy przyczyniać się do systematycznej poprawy komfortu podróżowania koleją w regionie – powiedział Tomasz Prejs, Prezes Zarządu Stadler Polska.

 

Przypomnijmy, że umowa ramowa dotyczy zakupu 61 pojazdów typu ER 160 FLIRT, a jej wartość to ponad 2 mld zł.

– Już w kolejnym roku będziemy posiadali wszystkie zamówione pojazdy, jednak to nie oznacza końca inwestycji taborowych, które sukcesywnie planujemy realizować – dodają przedstawiciele przewoźnika.

Dodaj komentarz