global Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Koleje Rosyjskie i Białoruskie zawieszone w UIC

Koleje Rosyjskie i Koleje Białoruskie nie są już członkami Międzynarodowego Związku Kolei (UIC). Decyzję w tej sprawie podjęli dziś Krzysztof Mamiński, przewodniczący Związku i Francois Davenne, dyrektor generalny UIC. Spółki zostały zawieszone do czasu przywrócenia pokoju w Ukrainie.

Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).
Krzysztof Mamiński, przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).

Zawieszenie członkostwa w strukturach UIC, największej światowej organizacji branżowej skupiającej uczestników rynku kolejowego, oznacza, że Koleje Rosyjskie i Koleje Białoruskie nie mogą uczestniczyć w posiedzeniach statutowych Związku, forach i grupach roboczych. Nie mogą także korzystać z usług stowarzyszenia.

Dodatkowo UIC deklaruje, że będzie ściśle monitorować bieżącą sytuację i odpowiednio dostosowywać swoje decyzje. Stowarzyszenie wyraża także pełną solidarność z Kolejami Ukraińskimi i deklaruje kontynuację wsparcia w tych trudnych dla Ukrainy chwilach.

Międzynarodowy Związek Kolei to organizacja zrzeszająca przedsiębiorstwa zajmujące się transportem kolejowym i reprezentująca je na arenie międzynarodowej. Organizację utworzono w 1922 roku, jej siedziba znajduje się w Paryżu. W Związku zrzeszonych jest ponad 200 przedsiębiorstw i innych organizacji działających na rzecz kolei. Pochodzą one z prawie 100 krajów na 6 kontynentach. UIC skupia zarządców infrastruktury, przewoźników, przedsiębiorców świadczących różne usługi dla transportu kolejowego i instytucje badawcze.

Dodaj komentarz