Konferencja

Koleje samorządowe kluczowe dla rozwoju regionalnego

Reprezentujący PKP PLK S.A. Piotr Kubicki – Członek Zarządu, Dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej opowiedział o tym jakie kierunki działania podjęto w Spółce w zakresie ERTMS. Dodał, że:

– W PKP PLK wracamy do koncepcji budowy GSM-R. To jest system telekomunikacyjny cyfrowy, który zabezpieczy część cyfrową dzisiejszego analogowego Radio-Stopu do cyfrowego radiostopu, który się w GSM-R nazywa RECALL..

 

Uzupełnieniem wypowiedzi Piotra Kubickiego była prezentacja Pawła Pleśniara – Pełnomocnika Zarządu ds. Planowania Rozwoju i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w PLK, który omówił Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2029 roku. Przypomniał przy tym, że podstawowe warunki realizacji inwestycji w ramach Programu to zapewnienie współfinansowania w wysokości co najmniej 15% kosztów kwalifikowalnych przez podmioty zgłaszające, przedłożenie deklaracji organizatora przewozów dla połączenia – min. 4 pary pociągów przez co najmniej 5 lat oraz zawarcie umowy na realizację inwestycji pomiędzy Wnioskodawcą a PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Zaznaczył on również jakie są korzyści z elektryfikacji dla organizacji przewozów regionalnych kładąc nacisk na możliwość kursowania elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz możliwość eksploatacji nowoczesnego taboru elektrycznego.

Były Prezes ZSPK, obecnie pełniący obwiązki wiceprezesa zarządu PKP S.A., Dariusz Grajda, zwrócił uwagę na dworce jako ten element systemu, który bezapelacyjnie wpływa na komfort podróżowania. W tym kontekście skierował uwagę na koszty, a szczególnie bezpośrednie utrzymania powierzchni przeznaczonej do obsługi pasażerów, które stanowią ok. 40% kosztów utrzymania dworców.

Grajda podkreślił również otwartość PKP na współpracę w zakresie wynajmu powierzchni czy przekazywanie dworców:

– Od 2015 r. przekazaliśmy ponad 125 budynków, których właścicielem były PKP S.A. do jednostek samorządów terytorialnych. Powstają w nich lokalne centra przesiadkowe integrujące różne gałęzie transportu, ale również tworzone są tam biblioteki, inkubatory przedsiębiorczości czy inne instytucje mające wpływ na funkcjonowanie lokalnej społeczności.

 

Ofertę Rawickiej Fabryki Wyposażenia Wagonów „RAWAG” SP. Z O.O. zaprezentował Sławomir Małys – Sales Department Manager, który omówił usługi dla operatorów i producentów pojazdów oraz kwestie związane z rewizją czy zaopatrzeniem. Ponadto zaprezentował kierunki rozwoju Spółki w zakresie sterowników drzwi i systemu drzwi kabiny kierowcy.

Oprogramowanie ukierunkowane na umożliwienie planowania pracy załogi, monitorowania ich produktywności oraz rozliczania czasu pracy zaprezentował Andrzej Wojnarowski – Dyrektor Rynku Kolejowego w firmie PETROSOFT.PL TECHNOLOGIE INFORMATYCZNE SP. Z O.O. Wojnarowski podkreślił, że RailSoft wspiera kluczowe obszary działalności firmy, w tym planowanie i realizację rozkładów jazdy pociągów, optymalizację tras oraz alokację zasobów technicznych i ludzkich. Dodatkowo umożliwia efektywne zarządzanie utrzymaniem taboru poprzez monitorowanie harmonogramów serwisowych oraz kosztów napraw.

Dodaj komentarz