Pasażer Raport z Polski Wydarzenia

Koleje Śląskie połączą Rybnik i Gliwice

Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie kolejowe między Rybnikiem i Gliwicami. Do tej pory między miastami pociągi kursowały tylko w weekendy. Teraz się to zmieni. Wiemy od kiedy!

Patryk Świrski, Prezes Kolei Śląskich  (Fot. KŚ)
Patryk Świrski, Prezes Kolei Śląskich (Fot. KŚ)

Koleje Śląskie uruchomią codzienne połączenie na trasie Rybnik – Gliwice 9 czerwca. Na zmianach tych zyskają także mieszkańcy Knurowa. Przewoźnik uruchomi osiem dodatkowych pociągów. To jednak nie koniec dobrych wiadomości.

–  Od 1 września planujemy na tej trasie 18 codziennych pociągów. To nasza reakcja na potrzeby pasażerów z Rybnika i Knurowa którzy zwracali uwagę na to, że oferta komunikacyjna pomiędzy tymi miastami jest bardzo uboga  – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

 

Niedawno z obsługi komunikacji pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem zrezygnowała firma która zapewniała transport busami będący ważnym środkiem transportu przede wszystkim dla studentów Politechniki Śląskiej i pracowników Strefy Ekonomicznej w Gliwicach.

– Teraz Koleje Śląskie wypełnią tę lukę – mówi Patryk Świrski i dodaje: – Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych numer  140, 141 i 149, w wyniku których ich przepustowość będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe dopiero od 1 września.

 

Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 mln zł.

– To bardzo dobra wiadomość dla rybniczan studiujących i pracujących w Gliwicach. Wskazywaliśmy potrzebę codziennego połączenia Rybnik – Gliwice od dawna. Powiem więcej – walczyliśmy o nie! Koleje Śląskie okazały się po raz kolejny wiarygodnym partnerem i bardzo się z tego cieszymy – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Dodaj komentarz