Tramwaje Wydarzenia

Kolejne torowisko na Śląsku będzie jak nowe

6 czerwca br. został sformalizowany kolejny etap modernizacji infrastruktury tramwajowej w Świętochłowicach. W siedzibie Urzędu Miejskiego podpisano, wartą blisko 16 mln zł, umowę na przebudowę torowiska. Zgodnie z kontraktem, już w przyszłoroczne wakacje, śląskie tramwaje będą miały do dyspozycji gruntownie przebudowaną infrastrukturę na odcinku ul. Katowickiej.

Fot. Tramwaje Śląskie S.A.
Fot. Tramwaje Śląskie S.A.

W Świętochłowicach, po zakończeniu przebudowy torowiska wzdłuż ul. Chorzowskiej, szykuje się kolejna ważna inwestycja tramwajowa. Tym razem gruntowną modernizację przejdzie torowisko wbudowane w jezdnię ul. Katowickiej na odcinku od granicy z Chorzowem do ul. Żołnierskiej.

Umowę na realizację zadania pn. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w Świętochłowicach w ciągu ul. Katowickiej, od granicy z Chorzowem do ul. Żołnierskiej”, w obecności prezydenta Daniela Begera, podpisał Zarząd Spółki Tramwaje Śląskie S.A. wraz z przedstawicielami konsorcjum wykonawczego firm: SPAW-TOR z Krakowa, Silesia Invest z Gliwic, a także Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Grotex z Zabrza.

Inne tramwajowe inwestycje

Wcześniej spółka Tramwaje Śląskie S.A. przebudowała torowiska wbudowane w jezdnie ulic Armii Krajowej, a także Wolności w Chorzowie. Ten projekt został zrealizowany w ramach poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zakresy obu tych inwestycji kończyły się na granicy ze Świętochłowicami. Teraz przyszedł czas na kolejny odcinek torowiska.

Do realizowanego projektu, jak i dalszych planów inwestycji w infrastrukturę na terenie Świętochłowic, odniósł się Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.:

– Naturalnie następnym krokiem na naszej inwestycyjnej drodze jest modernizacja torowiska już na terenie Świętochłowic. Chcemy gruntowanie przebudować fragment torowiska wbudowanego w jezdnię ulicy Katowickiej, co pozwoli nam w nadchodzącym projekcie w nowej perspektywie kontynuować inwestycję już na samej Mijance, a także dalej do centrum miasta oraz na Zgodę.

 

Podkreślając, że inwestycja to kolejny z obszarów prac drogowych prowadzonych obecnie w Świętochłowicach Daniel Beger, prezydent Świętochłowic powiedział:

–  Jednym z największych atutów Świętochłowic jest ich lokalizacja, a komfort życia mieszkańców powiązany jest z możliwością szybkiego i skutecznego przemieszczania się do miast ościennych – zarówno transportem publicznym, jak i we własnym zakresie. Stawiamy na rozwój infrastruktury drogowej, której nieodłącznym elementem są również torowiska tramwajowe. Ten konkretny fragment jest tym istotniejszy, że inwestycja Tramwajów Śląskich pokrywa się z naszymi planami dotyczącymi rejonu tzw. Mijanki.

 

“Zaprojektuj i wybuduj”

Zadanie inwestor zrealizuje w formule „zaprojektuj i buduj”. Właściwe prace będą prowadzone na ok. 360-metrowym fragmencie ul. Katowickiej, od granicy z Chorzowem do skrzyżowania z ul. Żołnierską. Ich zakres obejmie przebudowę torowiska tramwajowego (ok. 720 metrów toru pojedynczego) wraz z siecią trakcyjną oraz infrastruktury podziemnej i drogowej. Zgodnie z zapisami umowy etap projektowy, który obejmuje także pozyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, ma potrwać maksymalnie 5 miesięcy, a etap budowlany – kolejnych 9 miesięcy. Przewidziany termin zakończenia inwestycji to początek sierpnia 2023 r. Szacowana wartość umowy przekracza zaś 12,7 mln zł netto (ok. 15,7 mln zł brutto).

Dodaj komentarz