Aktualności

Ktoś myśli o własnej wąskotorówce?

Urząd Transportu Kolejowego opracował poradnik pt. „Koleje wąskotorowe”, przeznaczony dla przedsiębiorców i samorządów zainteresowanych prowadzeniem przewozów na liniach wąskotorowych. Można w nim znaleźć odpowiedzi na wiele pytań m.in. Jakie są warunki formalne, by prowadzić przewozy kolejkami wąskotorowymi? Jak uzyskać świadectwo bezpieczeństwa i świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu? Ile to kosztuje?

Ktoś myśli o własnej wąskotorówce?
Fot. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei WąskotorowychSGKW Bytom / Fb

Koleje wąskotorowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem. Odnajdziemy je prawie w każdym regionie. Są niewątpliwie atrakcją turystyczną umożliwiającą podróż wyjątkowym, zabytkowym taborem w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych oraz historycznych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce istnieje około 30 linii wąskotorowych o długości ok. 400 km. W 2020 roku przewiozły ok. 560 tys. pasażerów (rok wcześniej ponad 900 tys.). Większość kolei wąskotorowych obsługuje turystów w sezonie letnim, głównie w okresie wakacyjnym.

W opracowaniu opisano warunki formalne niezbędne do eksploatacji kolei wąskotorowej. Na końcu poradnika znajdują się informacje omawiające najistotniejsze kwestie dotyczące przejazdów kolejowo-drogowych oraz opis procesu nadzoru.

Poradnik przygotowany został w oparciu o aktualną wersję ustawy o transporcie kolejowym i wydane na jej podstawie przepisy. Zainteresowani znajdą informacje o uzyskaniu świadectwa bezpieczeństwa, świadectw dopuszczenia do eksploatacji typu, jak opracować przepisy  wewnętrzne, dokumentację systemu utrzymania oraz regulamin techniczny kolei wąskotorowej.

Poradnik „Koleje wąskotorowe” można pobrać w dziale Opracowania UTK.

Popularność kolei wąskotorowych nie maleje [RAPORT]

Dodaj komentarz