Konflikt w Ukrainie Przewozy towarowe

Laude stawia na współpracę z Ukrainą

Systematycznie rośnie ilość płodów rolnych eksportowanych z ukraińskich portów Morza Czarnego. Ukraina postanowiła, nie zważając na ryzyko i zagrożenia rosyjskimi atakami, uruchomić przewozy przez porty czarnomorskie i naddunajskie oraz transportować tą drogą maksymalnie dużo zboża i innych produktów. Dzięki porozumieniu naszego sąsiada z Rumunią polskie firmy mogą wkrótce bezpowrotnie stracić szansę na odegranie znaczącej roli w eksporcie ukraińskich produktów. Nie mówimy tylko o zbożu.

We wrześniu eksport ukraińskich produktów rolnych wyniósł 3,6 mln t.
We wrześniu eksport ukraińskich produktów rolnych wyniósł 3,6 mln t.

We wrześniu eksport ukraińskich produktów rolnych wyniósł 3,6 mln t, jednak, aby rolnictwo pozostało kluczową gałęzią tamtejszej gospodarki, wartość ta powinna wzrosnąć do ok. 6 mln t miesięcznie . Dziś jest to praktycznie niewykonalne tylko przez ukraińskie porty, chociaż – jak wynika z obliczeń Bloomberga, dokonanych na podstawie danych MarineTraffic2 – w miesiącu od 16 września do ukraińskich portów wpłynęły 32 statki o łącznej nośności ok. 1,4 mln t.

– To nadal zbyt mało, żeby można było powiedzieć: „Nie potrzebujemy już pociągów”. Jednak to również ostatni moment, kiedy Polska może powalczyć o utrzymanie jakiejś części tych przewozów oraz przygotowanie dobrego gruntu logistycznego pod przyszłą odbudowę Ukrainy – podkreśla zdecydowanie Marcin Witczak, prezes zarządu Laude Smart Intermodal SA. – Zboże można eksportować różnymi drogami, ale już materiały budowlane i elementy wyposażenia, choćby tylko z racji położenia najważniejszych fabryk i lokalizacji klientów, bez wątpienia najłatwiej i najszybciej wieźć właśnie przez Polskę.

 

Skalę wyzwań, które dopiero stoją przed logistyką, pokazują najnowsze dane Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej. Wycenia ona zniszczenia infrastruktury na 151 mld dol. Łączne koszty związane z odbudową to 411 mld euro – wynika z szacunków Banku Światowego.

 

1 https://www.unian.ua/economics/agro/eksport-zerna-u-minagro-rozpovili-pro-stan-galuzi-12433962.html, dostęp: 30.10.2023.

2 https://forbes.ua/news/ukraini-vdalosya-povernuti-kontrol-nad-eksportom-zi-svoikh-portiv-popri-vikhid-rf-z-zernovoi-ugodi-bloomberg-18102023-16760, dostęp: 30.10.2023.

Dodaj komentarz