Zmodernizowany tramwaj N8C jest przykładem nowej malatury, która ma być znakiem rozpoznawczym gdańskich autobusów i tramwajów. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku rozpoczął właśnie wdrażanie nowego jednolitego wzorca malowania swoich pojazdów.
Nowy układ kolorów ma stopniowo pojawiać się przy okazji remontów i modernizacji czy zakupu fabrycznie nowych egzemplarzy. Dzięki takiemu podejściu nie będą generowane dodatkowe koszty. Na czym polega zmiana? Dotychczasowy schemat był projektowany z myślą o konkretnych autobusach i tramwajach, a ich rodzajów jest ponad dwadzieścia. Teraz układ kolorów został ujednolicony, a dominujące – biel i czerwień, nawiązujące do herbu Gdańska, pozostaną takie same. Zmieni się natomiast ich odcień np. kremową biel zastąpi perłowa. Takie kolory można już zobaczyć od 2015 r. na tramwaju N8C o numerze bocznym 1161, którego patronem jest Günter Grass. Kolejną zmianą będą proporcie – więcej bieli niż czerwieni, co widać dokładnie na czole i tyle pojazdu N8C o numerze bocznym 1154, który został pomalowany według nowego wzorca. Czerwień pojawiła się natomiast między oknami tramwaju.
Sebastian Zomkowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku powiedział:
– Celem nowego wzorca malowania jest nadanie lekkości i elegancji sylwetkom pojazdów, rozjaśnienia ich dzięki zastosowaniu perłowej bieli. Mimo, że nowy odcień będzie jaśniejszy, zabrudzenia karoserii nie będą przez to bardziej widoczne, co pokazała praktyka z eksploatacji kilku pojazdów, w których już wcześniej zastosowaliśmy ten odcień.
Pierwszy wspomniany egzemplarz w “nowej szacie” – tramwaj N8C (tzw. Dortmund) o numerze bocznym 1154 – to pojazd, który przeszedł modernizację w ramach programu kompleksowego remontu 62 wagonów tego typu realizowanego przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Jest to 28 z kolei Dortmund, który wyjechał z warsztatu modernizacyjnego we wrzeszczańskiej zajezdni, w przyszłym tygodniu na tory wyjedzie 29 egzemplarz (o numerze bocznym 1143), również już z nowym malowaniem.
Ujednolicone schematy malowania są częścią przygotowywanej obecnie “Księgi zasad grafiki taborowej i estetyki wizualnej pojazdów w sieci ZTM w Gdańsku”. W księdze w sposób jednoznaczny określone zostanie np. rozmieszczenie piktogramów w pojazdach, m.in. wskazujących miejsca przeznaczone dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się lub lokalizację ładowarki USB, czy defibrylatora. Dokument zawierać będzie także wzory tapicerki na siedzenia dla pasażerów, wśród których specjalnie wyróżnione zostaną miejsca dla osób o ograniczonej mobilności. Wzory zawierać będą motyw herbu Gdańska (GAiT stopniowo wprowadza już “gdańską tapicerkę” do pojazdów od 2019 roku).
Ustalone jednoznacznie miejsce w pojazdach mają mieć także ramki A4 (kasetony) zawierające wyciąg z taryfy przewozowej i przepisów obowiązujących w komunikacji miejskiej. Prace nad księgą dobiegają końca.