Analizy Wydarzenia

Liczba wypadków na przejazdach kolejowych spadła. Poziom bezpieczeństwa na kolei rośnie

Fot. bezpieczny-przejazd.pl

Kolej jest najbezpieczniejszym środkiem transportu – tak wniosek przedstawił kilka dni temu Prezes Urzędu Transportu Kolejowego dr inż. Ignacy Góra. Dziś potwierdza to także Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceprezes PKP PLK Marek Olkiewicz, podkreślając, że w 2019 roku o 11 procent spadła liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych. Mniej też było kolizji.

Na bezpieczeństwo na kolei w dużej mierze wpływ miały szkolenia pracowników, kontrola procedur, montaż nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem, budowa bezkolizyjnych przejazdów oraz działania profilaktyczno-edukacyjne w ramach kampanii „Bezpieczny przejazdszlaban na ryzyko!”

Bezpieczeństwo użytkowników polskich dróg i polskich kolei jest dla nas priorytetem. Prowadzone przez nas działania inwestycyjne powodują zwiększenie komfortu podróży, ale także zwiększenie ich bezpieczeństwa. To proces, który musi trwać nieustannie. Będziemy nadal dokładali wszelkich starań, aby poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego i kolejowego zwiększał się z każdym rokiem – powiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

 

Rok 2019 był kolejnym, w którym liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych oraz liczba kolizji na torach spadła. Przyczyną 75 procent wszystkich wypadków są sytuacje niezależne od zarządcy infrastruktury – niewłaściwe zachowania kierowców na przejazdach i nieodpowiedzialne wkraczanie na tory w miejscach niedozwolonych.